Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-05-23 06:55:19

Bumar przeistacza się w Polski Holding Obronny

     W obecności wicepremiera Janusza Piechocińskiego, prezes Grupy Bumar Krzysztof Krystowski zapowiedział transformację grupy w holding. Tym samym przestaje istnieć znany nam powszechnie Bumar i powstaje Polski Holding Obronny.


Kierunku zmian można upatrywać nawet w modyfikacji loga. Od koła nawiązującego do gąsienic i partnerstwa jako grupy (z lewej), do równoramiennego trójkąta wskazującego na zależność i istnienie spółki-matki. Swoją drogą ciekawe jakie koszty poniósł dawny Bumar tworząc logo, złożone z "trójkąta i barw narodowych". fot. Bumar i Polski Holding Obronny.

   W praktyce oznacza to większą integrację dotychczasowych blisko 40 spółek i może być jeszcze trudniejsze do akceptacji planów włączenia dla nowych podmiotów. O planach pisze się od dawna i dotyczy to głównie Huty Stalowa Wola, Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, wojskowe zakłady remontowe. Ów opór pochodzić będzie raczej od pracowników z reprezentującymi ich związkowcami niż głównego właściciela, jakim jest pośrednio państwo polskie. Dopóki w sposób harmonijny płynąć będą do zbrojeniówki zamówienia od rodzimego MON, konsolidacja branży w dużej mierze finansowanej z kasy publicznej będzie postępować, oddolny sprzeciw można stłumić zleceniami i obietnicą szeroko pojętego bezpieczeństwa, gdy ów strumień budżetowy zacznie słabnąć, co jest bardziej prawdopodobne, rozpocznie się walka o swoje, indywidualnie, by przetrwać z tym co mamy stworzone organizacyjnie (miejsca pracy i powiązania wewnątrzstrukturalne) i z oferowanym produktem, w większości przypadków technologicznie na poziomie średniej światowej, nastawionym na lokalny rynek.

   Oczywiście oznacza również pewną próbę restartu i odbudowy wizerunku najważniejszego podmiotu w polskiej zbrojeniówce, czynione to jest w dużej mierze z myślą o rynkach eksportowych. Biorąc pod uwagę zakres działalności firmy oraz globalny przepływ informacji – to nie będzie proste.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów