Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-11-23 01:09:12

18 Bergepanzerów dla zabezpieczenia Leopardów

     Niemiecki resort obrony poinformował o sprzedaży Polsce 18 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2. Wszystko to oczywiście w ramach pakietu na sprzedaż 119 czołgów Leopard 2 i ponad 200 sztuk innego sprzętu towarzyszącego. Nabywany typ wozu technicznego nie jest w sumie zaskoczeniem, skoro oferta była atrakcyjna, musiała dotyczyć BPz 2, ciekawsza jest ich liczba.

    Zwróćmy uwagę, że umową z 29 stycznia 2002 roku nasze Siły Zbrojne prócz 128 czołgów Leopard 2A4 nabyły między innymi 10 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 (w najstarszej wersji Standard, o słabszych parametrach dźwigu oraz wolniejszej wyciągarce). Biorąc pod uwagę, że czołgi trafiły do ośmiu kompanii wchodzących w skład 1. batalionu czołgów i 24. batalionu ułanów (czołgów) 10. Brygady Kawalerii Pancernej, statystycznie jeden wzt znajdował się w każdej kompanii czołgów. Taka jest w zasadzie praktyka w pododdziałach pancerno-zmechanizowanych polskich Wojsk Lądowych.

Zakupiliśmy aż 18 wozów zabezpieczenia technicznego. takie są wymogi dynamicznego i intensywnego pola walki, ale związane z cięższym czołgiem Leopard 2A5. Na zdjęciu dwa Bergepanzer oraz sanitarny transporter M113. fot. Mariusz Cielma.

   22 listopada 2013 roku ministrowie Siemoniak i Maiziere podpisali umowę dotyczącą 105 czołgów Leopard 2A5, 14 Leopard 2A4 i wspomnianych 18 wzt Bergepanzer 2 (nie wiadomo, czy w najbardziej wydajnej wersji A2). Czołgi także trafią do dwóch batalionów, czyli 8 kompanii. Tym razem jednak statystycznie wypadają dwa wzt na jedną kompanię.

  Można założyć świadome wzmocnienie kompanii w gąsienicowe pojazdy techniczne. Przy własnej masie bojowej 39,8 tony (wersja Standard) ten wzt zaliczany jest do wojskowej klasy MLC 43. W praktyce, pojazd nie ma możliwości holowania czołgu Leopard 2A4 o masie bojowej 55 ton (klasa MLC 60). Takiego zadania nie wypełni również 42-tonowy WZT-3. Najlepiej to zrobi drugi Leopard, co już szczególnie ważne, że pozyskujemy Leopardy 2A5 o masie bojowej 59,9 tony (klasa MLC 70). Bergepanzer 2 na nic się tutaj zda, co pokazały także duńskie doświadczenia z Afganistanu. Ich zmodernizowany BPz 2 o nazwie własnej projektu Wisent, przy masie bojowej 54 tony, nie radził sobie z holowaniem duńskich czołgów Leopard 2A5DK po płaskim terenie, nie wspominając o górzystym. Problem ciężkich czołgów i ich holowania rozwiązał dopiero Bergepanzer 3 oparty o podwozie Leoparda 2, a nie lżejszego Leoparda 1, jak jest w przypadku omawianego wzt. Jednak MON świadomie - lub nie - nie kupiło od Niemców BPz 3.

    Pozostaje kwestia użycia wyciągarki. Za pomocą pojedynczego bloczka Bergepanzer 2 może wyciągać obiekty o masie 35 ton, przy zastosowaniu dodatkowego bloczka wartość ta wzrasta do 69 ton. Przy czołgu Leopard 2A5, który ugrzązł, ta wartość może okazać się nie wystarczająca, siła potrzebna do wyciągnięcia 60-tonowego kolosa wzrasta, także poprzez opór zakopanego wozu. Zatem by nie tworzyć skomplikowanego mechanizmu bloczków i wykorzystać jak najbardziej długość liny z wyciągarki dobrym i często jedynym sposobem do ewakuacji czołgu będzie użycie dwóch wzt Bergepanzer 2.

    Taki może być powód, że chociaż w 2013 roku kupujemy kilka czołgów mniej niż w roku 2002, to jednak wozów zabezpieczenia technicznego jest blisko dwa razy więcej. Można oczywiście zapytać, dlaczego nie zakupiono od Niemców docelowych Bergepanzer 3 Büffel (masa bojowa ponad 55 ton). Odpowiedź może zawierać się w cenie. Niemcom nie musiało także wcale zależeć na jego sprzedaży, odwrotnie do chęci pozbycia się wzt poprzedniej generacji.

   Holowanie i wyciąganie to bowiem nie jedyne zadanie wzt. To prawdziwe pogotowie techniczne. Nasycenie wzt pododdziałów czołgów na współczesnym polu walki powinno być wyższe, niż dziś jest to praktykowane w naszych Wojskach Lądowych. Optymalnym rozwiązaniem jest jeden wóz tego typu na pluton, przy współcześnie mniejszym nasyceniu przestrzeni wojskiem, często samodzielna grupa bojowa będzie obejmowała np. pluton czołgów i pododdział piechoty na lżejszych wozach. Hindusi uważają, że na trzy czołgi występować powinien jeden wzt. Ciekawie wygląda to u naszych sąsiadów w Niemczech, przy 350 czołgach Leopard 2 (A5/A6/A6M) jakie posiadali prawie dwa lata temu w służbie operacyjnej, występowało ponad 140 BPz 2 i 75 BPz 3. Techniczne zabezpieczenie wojsk, także poprzez zwiększenie liczebności służb zabezpieczenia bojowego, ma duże znaczenie, pole walki jest dziś zdecydowanie bardziej dynamiczne i wymaga - przy zmniejszeniu ogólnej liczby sprzętu - zwiększenia jego gotowości do działań.

(MC)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów