Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-05-31 06:47:54

Druga kompania Leopardów w Żaganiu

     Sprawnie realizowany jest proces dostarczania do żagańskiej 34. Brygady Kawalerii Pancernej czołgów Leopard 2A5. Zgodnie z przedstawionym przez wojsko harmonogramem, tylko do końca czerwca z Niemiec do Polski dotrzeć ma 49 pojazdów tego typu. Blisko połowa pojazdów z podanej liczby do Żagania dotarła już w maju.

Wypełnia się park sprzętu w żagańskiej brygadzie kawalerii. Do jednostki dotarła druga partia Leopardów. fot. kpt Rafał Nowak/34.BKPanc

   34. Brygada dysponuje już prawie dwoma przeliczeniowymi kompaniami Leopardów 2A5. W dniu 28 maja dotarł tam bowiem drugi transport wozów, tym razem liczył 13 Leopardów. Łącznie z partią przekazaną 16 maja, w Żaganiu są już 24 czołgi Leopard 2A5.

   W polskiej kompanii (lub „na kompanii” jak zwykle mawiają wojskowi) czołgów tego typu przyjęto stosowaną w Bundeswehrze strukturę organizacyjną. Liczy ona 14 Leopardów, które wchodzą w skład 3 plutonów, dodatkowo swoimi pojazdami dysponuje dowódca i zastępca dowódcy kompanii. Batalion to z kolei 58 czołgów w 4 kompaniach oraz odpowiednio dla dowódcy i zastępcy dowódcy batalionu.

  Na podstawie umowy z 23 listopada 2013 roku Polska zakupiła między innymi 105 czołgów Leopard 2A5 oraz 14 pojazdów starszej wersji Leopard 2A4. Realizacja porozumienia potrwa do końca 2015 roku.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Dostawy rakiet JASSM i JASSM-ER dla polskich F-16

Dostawy rakiet JASSM i JASSM-ER dla polskich F-16

W grudniu 2014 roku Polska podpisała z rządem Stanów Zjednoczonych w trybie FMS (Foreign Military Sales) umowę na pozyskanie pocisków manewrujących...

więcej polecanych artykułów