Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-06-30 16:17:34

W przetargu na Wisłę pozostaje SAMP/T i Patriot

     W dniu 30 czerwca br. Inspektora Uzbrojenia poinformował o zakończeniu dialogu technicznego związanego z pozyskaniem zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Do udziału w postępowaniu na pozyskanie zestawów Wisła zaproszone zostanie europejskie konsorcjum Eurosam (Thales i MBDA-Francja) oferujące zestaw SAMP/T oraz amerykański koncern Raytheon oferujący zestaw Patriot. Decyzja ta oznacza, że z rywalizacji odpadli pozostali uczestnicy dialogu amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS International oferujące system MEADS oraz rząd Izraela reprezentujący własnych producentów systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu.

"Inspektorat Uzbrojenia informuje, że zakończony został dialog techniczny stanowiący etap pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu – Wisła.

  Dwuetapowy dialog techniczny - przeprowadzony z czterema podmiotami - stanowił część fazy analityczno-koncepcyjnej programu Wisła. Jego celem było uszczegółowienie wymagań taktyczno-technicznych na nowe zestawy rakietowe średniego zasięgu oraz opracowanie Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych (WZTT). 

  Przeprowadzone analizy pozwoliły na sformułowanie rekomendacji związanych z pozyskaniem zestawów Wisła. Jako nadrzędne przyjęto kryteria, zgodnie z którymi pozyskiwane zestawy powinny:

  • być operacyjne;
  • znajdować się na uzbrojeniu państw NATO;
  • zapewniać największy możliwy udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji, serwisowaniu oraz dalszej modernizacji zestawów.

  W wyniku przeprowadzonych analiz, przy uwzględnieniu przyjętych kryteriów, do postępowania związanego z pozyskaniem zestawów Wisła zaproszone zostaną dwa podmioty:

  • konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA - Francja) oferujące zestaw SAMP/T;
  • firma Raytheon (USA) oferująca zestawy PATRIOT.

  Uwzględniając potrzebę zbudowania krajowego potencjału produkcyjno-serwisowego dotyczącego zestawów rakietowych obrony powietrznej zdecydowano, że postępowanie to będzie prowadzone w oparciu o procedury właściwe dla zamówień związanych z ochroną podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Zapewni to udział polskiego przemysłu obronnego w realizacji zamówienia – produkcji, serwisowaniu i późniejszych modernizacjach. Kluczową rolę w tym obszarze powinna pełnić Polska Grupa Zbrojeniowa, która będzie odpowiedzialna za koordynację współpracy przemysłowej w wymiarze krajowym, również z udziałem przedsiębiorstw niezrzeszonych w PGZ".

Źródło: Inspektorat Uzbrojenia.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów