Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-10-06 09:46:30

Polskie Kły według szefa resortu obrony

     Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, w trakcie wizyty na poligonie w Bemowie Piskim, gdzie wraz z Prezydentem Bronisławem Komorowskim i zaproszonymi gośćmi obserwował ćwiczenia Anakonda 2014, przedstawił składowe, jakie stanowić mają zasadnicze elementy Polskich Kłów.

Pociski JASSM, pociski NSM z dywizjonu nadbrzeżnego, bezzałogowce bojowe oraz wojska specjalne - to według szefa resortu obrony Tomasza Siemoniaka "szpica" Polskich Kłów. Być może dołączą do nich pociski manewrujące na okrętach podwodnych. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

   Wielokrotnie deklarowano, że narodowy system odstraszania, znany powszechnie pod hasłem Polskie Kły, to pojęcie szerokie. Zaliczyć do nich można całość przedsięwzięć związanych z rozbudową potencjału obronnego oraz wszechstronne przygotowania całego państwa i jego odporności na zagrożenia. Wicepremier Siemoniak przybliżył jednak składowe, które możemy określić mianem „szpicy” Polskich Kłów.

  Według szefa resortu, podtrzymane są ustalenia pochodzące jeszcze z czasów premiera Donalda Tuska i dziś możemy mówić, że w skład Polskich Kłów wchodzą: „pociski manewrujące JASSM, Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy – kolejny, w sprawie którego decyzje już zapadły, bezzałogowce bojowe oraz wojska specjalne”. W sprawie uzbrojonych bezzałogowców, rozmowy prowadzimy z partnerami amerykańskimi.

  Zapytany o kwestię systemów uzbrojenia dla okrętów podwodnych, Tomasz Siemoniak przypomniał, o zatwierdzonych w ostatnim kwartale wymaganiach. Zawarto w nich możliwość uzbrojenia okrętów podwodnych w pociski manewrujące. Obecnie jednak wojsko chce dowiedzieć się jak najwięcej o możliwych ofertach w tym zakresie i potencjalnie, pociski manewrujące na okrętach podwodnych mogą się znaleźć i stanowić ważny element systemu odstraszania.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów