Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-10-28 10:55:45

Dialog techniczny na bezzałogowce klasy mikro

     W dniu 27 października br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) klasy mikro pionowego startu i lądowania. Pionowzloty tej klasy będą najmniejszymi z ponad 80 zestawów BSP planowanych do pozyskania w ramach jednego z 14 priorytetowych programów operacyjnych Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, dotyczącego rozpoznania obrazowego i satelitarnego. Jak sama nazwa wskazuje, BSP mikro będą bardzo małymi platformami latającymi - ich masa startowa nie może przekroczyć 2 kg, a wymiary nie mogą być większe niż 50x30 cm.

Prox Dynamics PD-100 Black Hornet

W Polsce powstały już prototypy niewielkich wiropłatów. Przykładem mogą być BSP Tarkus opracowany w latach 2008-2009 przez WB Electronics oraz BSP Koliber warszawskiego Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Obie konstrukcje mają jednak wymiary i masy nieco większe niż oczekuje MON. Przykładem BSP spełniającym podane przez resort obrony kryteria może być widoczny na zdjęciu, opracowany przez firmę Prox Dynamics dron PD-100 Black Hornet. Prawdopodobnie Inspektorat Uzbrojenia będzie poszukiwał jednak nieco większej platformy krajowego dostawcy - fot. Prox Dynamics.

  Planowane do pozyskania BSP mikro poza małymi wymiarami powinny charakteryzować się zasięgiem z zachowaniem pełnej łączności między platformą powietrzną, a stacją naziemną w terenie z widocznością anten (LOS) nie mniejszym niż 1.5 km oraz czasem lotu dłuższym niż 25 minut. Oferowany zestaw w pełnym ukompletowaniu powinien mieć możliwość transportu przez jednego operatora. Zgłoszenia do udziału w dialogu zainteresowane firmy mogą składać w terminie do dnia 28 listopada tego roku, a sam dialog planuje się zakończyć do końca marca 2015 roku. Finansowanie BSP klasy mikro zostało zagwarantowane przyjętą w dniu 23 czerwca 2014 roku uchwałą Rady Ministrów nr 123 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej SZ RP w ramach programów operacyjnych". Jest to już drugi w tym roku dialog techniczny dotyczący BSP. Pierwszy, ogłoszony we wrześniu, dotyczył bezzałogowców klasy mini pionowego startu i lądowania kryptonim Ważka.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowe wcielenie Mogami. Japońskie fregaty typu 30FFM

Nowe wcielenie Mogami. Japońskie fregaty typu 30FFM

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w obliczu zagrożeń stwarzanych przez floty Chińskiej Republiki Ludowej czy w mniejszym stopniu Korei...

więcej polecanych artykułów