Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-11-18 16:40:19

Sieciocentryczne Wojska Specjalne

     Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedurę związaną z dialogiem technicznym na przenośny terminal Link 16. Ten wszechstronny system wymiany danych zapewni nowe możliwości całym Siłom Zbrojnym. Na początek, po lotnikach, trafi do Wojsk Specjalnych.

Link 16 daje podstawy do dowodzenia sieciocentrycznego, dostawców tego typu urządzeń można policzyć na palcech jednej ręki. Odbiorcy ich produktów są reglamentowani. fot. Viasat

  Na zgłoszenia podmiotów zainteresowanych udziałem, wojskowi oczekują do 15 grudnia br. Sam dialog techniczny zostanie przeprowadzony w okresie styczeń-luty 2015 roku. Jak przystało na tę formułę prowadzenia postępowania, dialog ma odpowiedzieć na pytania o możliwość spełnienia wymagań, określić harmonogram pozyskania, koszty użytkowania, szkolenia czy obsługi oraz nakreślić sam system zabezpieczenia logistycznego.

  Wojsko planuje zakup pięciu przenośnych terminali Link 16, co wskazywałoby, że po jednym trafią do każdej z jednostek Wojsk Specjalnych – Grom, JWK, Agat, Formoza oraz Nil. Terminal zapewniać ma przesył danych (Link 16), ale i pracę w sieciach radiowych VHF/UHF/SAT, szyfrowanych na dwóch poziomach (szyfrowanie każdej wiadomości także przy przesyle do nadajnika) z wykorzystaniem modułu kryptograficznego US Type 1 (zatwierdzony przez amerykańską National Security Agency, pozwalający na przesył danych – treść, obraz, fonia - o klauzuli NATO Secret). System zostanie wyposażony w odbiornik GPS z modułem SAASM (upraszczając: w chwili, gdy administrator sieci wprowadzi celowe zakłócenia pomiaru, nie będzie to dotyczyć GPS z modułem SAASM). Terminale mają współpracować z używanymi w Wojskach Specjalnych radiostacjami AN/PRC-117F/G (pokładowe i przenośne) oraz AN/PRC-152 (osobiste).

  Polscy komandosi, jako drudzy w całych Siłach Zbrojnych (po samolotach F-16 oraz naziemnych posterunkach lotnictwa) uzyskają możliwość przesyłu danych na polu walki w czasie rzeczywistym. Przyczynią się do tworzenia wspólnego obrazu sytuacji, samo wezwanie samolotów F-16 do działania, nie będzie wymagało komunikacji fonicznej za pomocą radiostacji. To dopiero początek drogi w budowie całego systemu, ale prawie każdy nowo kupowany nowy element uzbrojenia ma zawierać Link 16 (w nowej, bardziej wielosystemowej odmianie), dotyczy to systemów obrony powietrznej, okrętów czy nawet i śmigłowców wielozadaniowych. Oprócz budowy świadomości sytuacyjnej w powietrzu, na lądzie, na morzu czy pod wodą, Link 16 pozwala na identyfikację obiektów użytkujących terminal Link 16 (tzw. PPLI, czyli swoiste swój-obcy) a nawet określanie ich położenia w sytuacji, gdy systemy radiolokacyjne będą zakłócane.

  Oczywiście tworzenie nowoczesnego, zintegrowanego systemu sieciocentrycznego to wyzwanie, ale warto przy okazji tej krótkiej informacji przypomnieć, że zostało ono w naszym wojsku podjęte.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Polska droga do NATO

Polska droga do NATO

Dziś złożyłbym podpis z równym przekonaniem, co wtedy. 12 marca 1999 roku miejsce Polski zostało bowiem określone zgodnie z polskim interesem narod...

więcej polecanych artykułów