Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-10-30 09:43:37

Kamery dla PT-91

     27 października br. poinformowano o decyzji dotyczącej zakupu z wolnej ręki Zestawów Modyfikacyjnych Kamery Termowizyjnej (ZMKT). W odróżnieniu od poprzednich, jednostkowych zakupów, tym razem inwestycja wojskowych w modernizację posiadanych czołgów PT-91 Twardy jest poważniejsza.

W skład ZMKT prócz pokazanej na zdjęciu kamery termowyzyjnej KLW-1 wchodzą: wyświetlacz WD-1, monitor działonowego MD-1, monitor dowódcy MFM-2, adapter kamery i zestaw kabli. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

  Dostawy ZMKT podzielono na dwa zadania. W 2015 roku przewiduje się pozyskanie 4 zestawów z pakietem adaptacyjnym (zakup gwarantowany), w 2016 roku kolejnych (zakup opcjonalny) dziesięciu. Zaplanowano także nabycie ZMKT bez pakietów adaptacyjnych w liczbie siedmiu w roku bieżącym (gwarantowane) oraz dziesięciu w roku przyszłym. Realizacja obu zadań powinna wiązać się z nabyciem łącznie 31 pakietów ZMKT.

  Z racji tego, że warszawska spółka PCO opracowała ZMKT, jest jedynym producentem zestawu i właścicielem praw autorskich oraz „wykonawca nie udostępnił i nie zamierza udostępnić praw do dokumentacji technicznej innym podmiotom gospodarczym”, zakupu dokonano z tzw. wolnej ręki. W pewnym zakresie wybór oferty najkorzystniejszej cenowo był tylko dokumentacyjną formalnością sprowadzającą się do utrzymania kosztów w zaplanowanym budżecie. W wyniku negocjacji, z szacunkowej pierwotnie wartości 11,285 mln PLN brutto dla zadania numer 1 udało się uzyskać 11,178 mln PLN brutto (redukcja ponad 10 tys. PLN). W przypadku zadania numer 2 kwoty wynosiły odpowiednio 11,186 mln PLN brutto oraz 11,08 mln PLN brutto (blisko 106 tys. PLN mniej). Według informacji zamieszczonej przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną, prowadzącego postępowanie, za oferowaną kwotę wykonawca otrzymał najwyższą dopuszczalną punktację.

   Część zamówienia mogą zrealizować poddostawcy, jednak może się to odbyć na poziomie nie większym niż 30% wartości zlecenia.

    Zestaw Modyfikacyjny Kamery Termowizyjnej (ZMKT) zakłada w swojej filozofii przede wszystkim zastąpienie importowanej kamery TES firmy El-Op przez opracowane w PCO urządzenie tej samej klasy KLW-1 Asteria. Po modyfikacji zestaw posłużyć może także do instalacji w czołgach Twardy wyposażonych w noktowizyjne celowniki nocne PCN-A oraz wozów rodziny T-72 z celownikami TPN-1-49-23 lub TPN-3-49.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów