Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-03-18 17:25:38

Następca BRDM-2 od 2018

     Do realizacji zadań rozpoznawczych w 2015 roku Wojsko Polskie ciągle wykorzystywało 237 samochodów opancerzonych BRDM-2. Pomimo wdrożonych projektów jego modernizacji (głównie napęd i system wieżowy), od dawna postulowano pozyskanie następcy. Takie zadanie i idące za tym dofinansowanie z NCBiR otrzymało konsorcjum kierowane przez spółkę AMZ Kutno.

Zmodernizowany BRDM-2 z amerykańską stacją pola walki AN/PPS-5C. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

  Dofinansowanie rzędu 26 milionów złotych zobowiązuje konsorcjum, na którego czele jest AMZ Kutno (inni partnerzy to Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia), zobowiązuje podmioty do zrealizowania programu LOTR Kleszcz 4x4 (Lekki Opancerzony Transporter Opancerzony), w tym prototyp, do końca 2016 roku. Program jednak także notować ma opóźnienie.

   Według informacji, jakie przekazał szef IU generał Adam Duda posłom z podkomisji ds przemysłu obronnego i modernizacji technicznej SZ, dostawy transporterów Kleszcz przewidziano na lata 2018-2022. Zakłada się dostawę 244 pojazdów, 2 prototypy zostaną zbudowane celem przeprowadzenia wymaganych badań.

   LOTR Kleszcz nie będzie jedynym pojazdem rozpoznawczym nowej generacji, w PMT zapisano wymóg pozyskania prawie 150 gąsienicowych wozów rozpoznawczych Żuk (naturalnym w jego wypadku nośnikiem wydaje się platforma pochodząca z bwp nowej generacji). Jeszcze niedawno planowano także, że użytkowane w liczbie 38 egzemplarzy BWR-1 przejdą stosowane remonty, ale i modernizacje. Już w 2016 roku pododdziały otrzymać mają pierwsze BWR wyposażone w nowe stacje radiolokacyjne pola walki (na BRDM-2 dotychczas montowano amerykańskie AN/PPS-5C, BWR-1S/D posiadają sowiecką PSNR-5K), przyrządy obserwacyjne, dalmierze oraz sprzęt łączności nowej generacji.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

W piechocie morskiej Stanów Zjednoczonych istniały trzy rodzaje związków ekspedycyjnych: batalion, brygada i dywizja oparte organizacyjnie odpowied...

więcej polecanych artykułów