Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-03-19 11:36:58

Fregata Pułaski nadal w remoncie

     Na podstawie dwóch odrębnych umów, pierwszej na wymianę, naprawę i modernizację części urządzeń i systemów okrętowych zawartej w 2013 roku z rządem Stanów Zjednoczonych oraz drugiej na prace dokowe zawartej w 2015 roku ze Stocznią Remontową „Nauta” S.A. prowadzony jest remont fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski (272), jednej z dwóch polskich jednostek typu Oliver Hazard Perry. Prace początkowo planowano zakończyć na przełomie 2015 i 2016 roku, jednak potrwają one jeszcze do czerwca tego roku.

Fregata Gen. K. Pułaski fot.TD

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski (272) przy nabrzeżu portu wojennego w Gdyni. Zdjęcie zrobiono 29 stycznia br., już po wykonaniu większości napraw dokowych. Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny.

  W dniu 29 października 2013 roku doszło do zawarcia z rządem Stanów Zjednoczonych wartego blisko 34 mln USD (wówczas ok. 112 mln PLN) kontraktu na wymianę, remont i modernizację części urządzeń i systemów okrętowych fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski (272). Pierwsze prace na okręcie w ramach tej umowy wykonano w grudniu 2014 roku i obecnie są one nadal prowadzone. Zakres prac obejmuje następujące systemy okrętowe:

  • sensory: system kierowania uzbrojeniem, stacja radiolokacyjna obserwacji powietrznej, system rozpoznania radioelektronicznego, hydrolokacyjna stacja podkilowa, system LINK-16, łączność wewnętrzna okrętu,
  • efektory: wyrzutnia rakiet SM-1, armata uniwersalna MK-75, wyrzutnie celów pozornych,
  • systemy elektromechaniczne: mechanizm zmiany skoku śruby nastawnej, obrona przeciwawaryjna okrętu, systemy i mechanizmy pomocnicze oraz
  • systemy informatyczne wspomagające eksploatację okrętu.

  Niezależnie od umowy z Amerykanami Komenda Portu Wojennego Gdynia w dniu 21 stycznia 2015 roku ogłosiła postępowanie przetargowe nr 12/KPW/STO/2015 na naprawę dokową fregaty, w którym najkorzystniejszą ofertę złożyła Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. Jej konkurentem była Stocznia Marynarki Wojennej S.A, która jednak złożyła droższą ofertę. Stosowną umowę o początkowej wartości 14,32 mln  zawarto 15 czerwca 2015 roku, a w dniu 21 lipca 2015 roku fregata została wprowadzona do doku pływającego nr 4 stoczni „Nauta”. Do tej pory wykonano większość prac przewidzianych do realizacji w ramach tej umowy, w tym między innymi:

  • konserwację kadłuba okrętu,
  • remont systemów ogólnookrętowych w tym: remont zbiorników dennych, balastowych i obiegowych oraz systemów ochrony anodowej okrętu,
  • remont zaworów i skrzyń kingstonowych,
  • remont systemu napędowego,
  • remont urządzeń pokładowych.

  Planowane jest jeszcze jedno zadokowanie jednostki w celu wymiany elementów systemu sterowego, a termin zakończenia tej umowy ustalono na dzień 31 maja 2016 roku. Obecnie Wykonawca nie zgłasza problemów i zagrożeń związanych z prowadzonymi pracami i planowanym terminem ich zakończenia. Koszt remontu dokowego (zgodnie z umową i aneksem do niej) ma wynieść ok. 20 mln PLN, z czego wykonano już prace warte ok. 14 mln PLN.

  Całkowity koszt prowadzonego remontu (obu wymienionych umów) fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski powinien zamknąć się ostatecznie kwotą nieco ponad 130 mln PLN, a jego zakończenie powinno nastąpić w połowie bieżącego roku. Dzięki wykonanym pracom okręt powinien pozostać w służbie Marynarki Wojennej RP co najmniej do 2025 roku.

  Fregata weszła do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS Clark. Polską banderę podniesiono po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski okręt otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Obecnie jednostka należy do 3. Flotylli Okrętów z Gdyni.

(TD)

Autor pragnie podziękować za udzielone informacje Inspektoratowi Uzbrojenia oraz 3. Flotylli Okrętów.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Od Wisły do Narwi małymi krokami?

Od Wisły do Narwi małymi krokami?

Już ponad 2 lata upłynęły od chwili, kiedy szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę o wartości ponad 20 mld PLN brutto na dostawy do 2022 roku prz...

więcej polecanych artykułów