Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-10 08:26:31

Słoweńcy wybierają Boxery

     Nie powiodły się polskie starania, także rodzimego resortu obrony, związane ze sprzedażą Rosomaków dla Słowenii. 2 lutego br. resort obrony w Ljubljanie zakomunikował o wyborze dla tworzonej średniej batalionowej grupy bojowej niemiecko-holenderskich wozów Boxer.


 Słoweńcy przystąpią do programu Boxer, jednego z kilkunastu prowadzonych pod auspicjami europejskiej agencji współpracy OCCAR. Odpowiednie dokumenty Słoweńcy planują skierować do OCCAR jeszcze w lutym. Podpisanie umowy z OCCAR przewiduje się na jesień bieżącego roku (wrzesień/październik).

 W oficjalnym komunikacie MON liczby wozów nie podano, ale w mediach lokalnych zawarto informację o w sumie 56 pojazdach: 48 wersji bojowej i dowodzenia (z armatą 30 mm, połowa z nich z ppk Spike-LR) oraz 8 z moździerzem kalibru 120 mm. Batalionowa grupa bojowa będzie się składać z trzech kompanii piechoty (13 KTO w każdej), kompanii wsparcia (8 moździerzy 120 mm) i plutonu rozpoznawczego (4 KTO). Oczekiwany termin dostaw wozów zaplanowano na lata 2019/2020, jego gotowość operacyjna zostanie osiągnięta w 2022 roku. Nie wyklucza się zakupu kolejnego zestawu dla jeszcze jednego z batalionów słoweńskiej armii. Wcześniej, podobną do słoweńskiej drogę obrali Litwini zamawiając w 2016 roku 91 wozów tego typu. 

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów