Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-08-11 13:04:39

Bogdana – ukraińska strzelająca ciężarówka

     Ukraińcy opracowali nowy system wsparcia ogniowego kalibru 155 mm wykorzystujący podwozie samochodu ciężarowego KrAZ 6x6. Nowa propozycja dla artylerzystów nazwana została żeńskim imieniem Bogdana. Projekt zająć miał Ukraińcom trzy lata.


 Działo otrzymało system kierowania ogniem, jego elementy zostały zamontowane zarówno w opancerzonej kabinie ciężarówki, jak i w formie panelu (elementy firmy Siemens) obok części artyleryjskiej. Bogdana strzelać ma na dystans od około kilometra do 30 km, z nową amunicją wspomaganą rakietowo do 45 km. Wyposażone zostało w prosty podajnik amunicji. Zgodnie z deklaracjami, szybkostrzelność wynosić ma 6 pocisków na minutę, a na cały zapas przewożonej amunicji składać się ma 20 pocisków z ładunkami miotającymi. Masa systemu to 28 ton. Obecnie zatwierdzono program testów nadzorowanych przez ukraiński resort obrony.

 W mediach pojawiają się informacje o wykorzystaniu dla systemu elementów polskich (Krab, Kryl), ale i sowieckiej 152 mm MSTA-B. W ostatnim czasie kryptonimem Bogdana określano w mediach także mariaż polskiego systemu wieżowego Krab (raczej z lufą kalibru 152 mm) z podwoziem ukraińskiego czołgu Opłot.

 Planowane jest zaprezentowanie systemu Bogdana podczas defilady z okazji ukraińskiego święta niepodległości odbywającego się corocznie 24 sierpnia.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jaka rola Marynarki Wojennej RP? Część 1

Jaka rola Marynarki Wojennej RP? Część 1

W przestrzeni publicznej co jakiś czas pojawia się dyskusja na temat roli i miejsca Marynarki Wojennej RP w systemie obronnym państwa oraz narzędzi...

więcej polecanych artykułów