Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-12-07 08:55:54

Leonardo o zamówieniu na Centauro II

     Włoski producent wozów wsparcia ogniowego Centauro II 8x8 poinformował o realizacji pierwszego kontraktu na potrzeby włoskich wojsk lądowych. Leonardo zakomunikował o podpisanej w lipcu br. umowie na pierwszych 11 wozów (prototyp + 10 wczesnoseryjnych). Po dotychczas wykonanych testów użytkownik obligował dostawcę do wprowadzenia kilku zmian. Te mają wpierw pojawić się na wojskowym prototypie, ukończenie którego przewidziane jest na 2019 rok, po czym przejdzie on ostateczne testy weryfikacyjne. Umowa zawiera także dwuletni pakiet wsparcia użytkownika.


  Modyfikacje dotyczyć mają instalacji na wozie bojowym systemu swój-obcy, zabudowę nowszych systemów łączności, przebudowę włazu dowódcy i kierowcy aby mogły być odchylane o 180 stopni, dostosowane do wymagań środowiskowych UE granaty systemu samoosłony, poprawę świadomości sytuacyjnej dla kierowcy poruszającego się przy zamkniętym włazie, przeniesienia bezzałogowego stanowiska strzeleckiego z wkm 12,7 mm na stropie wieży – obecnie ogranicza możliwości obserwacyjne przyrządu dowódcy Attila.

  Produkcja podwozia realizowana będzie w zakładach Bolzano, wieża powstanie w La Spazia. Pierwsze cztery Centauro II z partii produkcyjnej dostarczone zostaną użytkownikowi w drugiej połowie 2020 roku, kolejna szóstka wozów w roku kolejnym. Całkowite potrzeby włoskich wojsk lądowych określone zostały na 148 pojazdów nabywanych w dwóch partiach, po 74 egzemplarze.

  Centauro II swoją premierę miał na Eurosatory 2016, gdzie promowany był jako niszczyciel czołgów. Wóz uzbrojony został w armatę kal. 120 mm (długość lufy 45 kalibrów) i wyposażony w automatyczny system ładowania. Opcjonalnie na tym 30-tonowym wozie można instalować wieżę z armatą 105/52. Zarówno przy armacie kal. 120 mm jak i kal. 105 mm w Centauro II znajduje się 12 nabojów gotowych do natychmiastowego użycia, 6 w automacie i 6 do ładowania ręcznego. Pojazd powstał na zapotrzebowanie armii włoskiej, planującej dokona wymiany sprzętu dla obecnie wykorzystywanych 30-letnich wozów Centauro pierwszej generacji. Opracowaniem i wytwarzaniem Centauro II zajęło się konsorcjum stworzone przez Iveco oraz OTO Melarę.  Sama armata ma być modyfikacją działa wykorzystanego we włoskich czołgach podstawowych Ariete.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów