Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-05-06 09:48:45

Nieudany test francuskiej rakiety balistycznej

     Podczas pierwszej fazy startowej destrukcji uległ francuski pocisk balistyczny M51 odpalony z okrętu podwodnego Le Vigilant (typ Le Triomphant). Do testu doszło w ostatnią niedzielę.

Kadr z jednego z wcześniejszych odpaleń M51. fot. MW Francji.

   Na chwilę obecną brak szczegółów dotyczących źródeł kłopotów technicznych, ale co zrozumiałe, jest to tematem badań. Pocisk bez głowicy bojowej odpalony został z Zatoki Audierne i miał spaść na Północnym Atlantyku. Wybuchł krótko po starcie (samolikwidacja) w odległości około 25 kilometrów od wybrzeża Bretanii.

   M51 to nowy pocisk napędzany paliwem ciekłym. Do służby wprowadzony został w 2010 roku po pięciu udanych lotach testowych. Jest to pocisk międzykontynentalny (ICBM) o zasięgu 8000 kilometrów przenoszący od 6 do 10 głowic atomowych. Każda z jednostek Le Triomphant może zabrać do 16 pocisków tego typu, stanowią podstawę francuskiego systemu odstraszania nuklearnego. 

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów