Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-05-06 09:48:45

Nieudany test francuskiej rakiety balistycznej

     Podczas pierwszej fazy startowej destrukcji uległ francuski pocisk balistyczny M51 odpalony z okrętu podwodnego Le Vigilant (typ Le Triomphant). Do testu doszło w ostatnią niedzielę.

Kadr z jednego z wcześniejszych odpaleń M51. fot. MW Francji.

   Na chwilę obecną brak szczegółów dotyczących źródeł kłopotów technicznych, ale co zrozumiałe, jest to tematem badań. Pocisk bez głowicy bojowej odpalony został z Zatoki Audierne i miał spaść na Północnym Atlantyku. Wybuchł krótko po starcie (samolikwidacja) w odległości około 25 kilometrów od wybrzeża Bretanii.

   M51 to nowy pocisk napędzany paliwem ciekłym. Do służby wprowadzony został w 2010 roku po pięciu udanych lotach testowych. Jest to pocisk międzykontynentalny (ICBM) o zasięgu 8000 kilometrów przenoszący od 6 do 10 głowic atomowych. Każda z jednostek Le Triomphant może zabrać do 16 pocisków tego typu, stanowią podstawę francuskiego systemu odstraszania nuklearnego. 

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Kilka tygodni temu zadanie utworzenia nowej dywizji operacyjnej Wojsk Lądowych otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński, przez ledwie sierpie...

więcej polecanych artykułów