Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-03-06 10:27:46

Po deklaracjach politycznych czas na realizację

     Rosnące napięcie związane z rosyjskimi działaniami na Krymie spowodowało pierwsze, realne działania na arenie międzynarodowej. Mowa tu o zawieszeniu współpracy militarnej pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi, czy też pomocy sojuszniczej Amerykanów dla krajów w Europie.

W ramach działań wojskowych Amerykanie zwiększyli swoją obecność w państwach bałtyckich, wzmocniając kontyngent Baltic Air Policing - fot. USAF

    Wśród pierwszych oznak można wskazać dzisiejsze wzmocnienie kontyngentu USAF stacjonującego na Litwie w ramach NATOwskiej misji Baltic Air Policing. Do czterech F-15C/D Eagle obecnych już w bazie Šiauliai dołączyło dziś sześć innych maszyn oraz powietrzny tankowiec KC-135 Stratotanker. Myśliwce są z 493. Dywizjonu Myśliwskiego USAF z bazy Lakenheath w Wielkiej Brytanii i należą do 48. Skrzydła Myśliwskiego (pozostałe dywizjony lotnicze stacjonujące w Lakenheath to 492. i 494. Dywizjony na myśliwsko-bombowych F-15E oraz 56. Dywizjon Ratowniczy wyposażony w HH-60 Pave Hawk). Wydarzenie to wpisuje się w deklaracje Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Hucka Hagela o zwiększeniu amerykańskiej obecności militarnej w tej części Europy, także bardziej rozbudowanych ćwiczeń lotniczych na terenie Polski. Mowa o rotacyjnym kontyngencie USAF złożonym wymiennie z maszyn bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules.

    Poza tym warto zwrócić uwagę na inne wydarzenie - NATO zrezygnowało z udziału Rosjan w zabezpieczaniu wywozu broni chemicznej z Syrii. Tym samym zakończyła się misja krążownika rakietowego Piotr Wielki. Według wcześniejszych planów, miał osłaniać transporty kierowane do neutralizacji na pokładzie amerykańskiego transportowca Cape Ray.

(AP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Z dniem 1 grudnia 1962 roku, na podstawie rozkazu dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (nr 013/Org z dnia 7 listopada tego samego roku) powołano g...

więcej polecanych artykułów