Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-07-25 12:08:11

Kajman - białoruska modernizacja BRDM-2

     Białoruski 140. Zakład Remontowy z Borysowa przedstawił własną propozycję głębokiej modernizacji popularnego, ale już odstającego swoimi parametrami od współczesnych wymagań, samochodu opancerzonego BRDM-2.


  Mobilny opancerzony wóz transportowy Kajman powstał w przeciągu zaledwie czterech miesięcy. Wkrótce rozpoczną się jego próby wojskowe. Program opracowania nowego pojazdu zapoczątkować miała jeszcze zeszłoroczna wizyta w zakładach prezydenta Aleksandra Łukaszenka, który postawił przed firmą takie zadanie. Pojazd ma być przewidziany dla armii białoruskiej, ale będzie także ofertą eksportową.

  MBTS Kajman przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania, dywersji za linią frontu, służby patrolowej, ochrony kolumn, wsparcia działań antyterrorystycznych i policyjnych. Wóz otrzymał boczne drzwi, drążki skrętne, osie, mosty i reduktory z transportera BTR-60, wysokoprężny silnik D-245 (rodzina silników o mocy 122-156 KM produkowanych przez mińskie zakłady silnikowe) z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach i elektronicznym wtryskiem paliwa. Pojazd na drogach może osiągać maksymalną prędkość 110 km/h, zasięg 1100 kilometrów.

  Masa bojowa Kajmana wynosi około 7000 kilogramów, wewnątrz znalazło się miejsce dla 6 osób załogi. Jak przystało na pojazd rozpoznawczy Kajman ma możliwość pływania. Po obu bokach kadłuba umieszczono dwie przeznaczone do tego celu śruby. W zależności od zadań i potrzeb użytkownika, na dachu przewidziano stanowisko ogniowe, na które składać może się karabin maszynowy PKS czy granatnik AGS-17.

(MC)

fot. Białoruska Gazeta Wojskowa




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

Amerykańska agencja ds. międzynarodowej współpracy obronnej (DSCA) poinformowała 24 kwietnia br. o akceptacji przez Departament Stanu polskiego wni...

więcej polecanych artykułów