Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-08-25 07:24:08

F-22 wesprą Europę

     Amerykańska Sekretarz Sił Powietrznych Deborah Lee James oraz Szef Sztabu Sił Powietrznych generał Mark A. Welsh III podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami zapowiedzieli skierowanie do Europy samolotów bojowych F-22A Raptor. Maszyny będą uczestnikami European Reassurance Initiative, nie chodzi zatem tylko o krótkotrwałe ćwiczenia, ale odpowiedź Stanów Zjednoczonych na pogarszającą się sytuację na wschód od NATO.


  Sekretarz James nie podała szczegółów, zasłaniając się kwestiami operacyjnymi, gdzie trafią samoloty oraz w jakiej będą liczbie. Generał Welsh dopowiedział, że Raptory trafią do baz, które mogą być wykorzystane przez te samoloty w przypadku konfliktu w Europie. Podkreślił znaczenie wspólnego szkolenia z partnerami europejskimi, a jako przykład samolotu mogącego współpracować z F-22 podał Eurofighter Typhoon.

  Będzie to pierwsze przebazowanie operacyjne samolotów F-22A Raptor do Europy. W ramach operacji Atlantic Resolve praktykowane jest od wiosny 2015 roku wykorzystanie rotacyjne samolotów myśliwskich F-15C/D z Gwardii Nardowowej (obecnie druga zmiana). Myśliwce gwardzistów często stacjonowały w Europie Wschodniej, na przykład w Bułgarii. Prawdopodobnie jako stałą bazę F-22A można wskazać lotnisko brytyjskie, choćby RAF Lakenheath, wykorzystywane okazjonalnie przez amerykańskie bombowce strategiczne. Nie należy oczekiwać, że myśliwców będzie więcej niż 4-6 sztuk. Raptory będą wykonywać loty nad naszą częścią kontynentu, choć zapewne możemy nigdy się o tym nie dowiedzieć. Wysłanie F-22 na kontynent europejski to nie tylko odpowiedź, to ostrzeżenie.

(MC)

fot. USAF
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów