Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-07 14:32:24

Chiński śmigłowcowiec desantowy w morzu

     5 sierpnia 2020 roku na próby stoczniowe w morze wyszedł budowany dla chińskiej marynarki wojennej duży okręt desantowy typu 075, klasyfikowany jako LHD (Landing Helicopter Dock).


 Jednostka budowana jest przez stocznię Hudong-Zhonghua Shipyard z Szanghaju od 2016 roku, a jej wodowanie nastąpiło we wrześniu 2019 roku. Przekazanie dla chińskiej marynarki wojennej planowane jest już na rok przyszły. To pierwszy uniwersalny okręt desantowy reprezentujący typ 075, ale nie jest jedynym budowanym. Równolegle powstają bowiem jeszcze dwie jednostki.

 Prócz lotniskowców, atomowych okrętów podwodnych i nowej generacji niszczycieli rakietowych, to właśnie budowa nowoczesnych uniwersalnych okrętów desantowych podkreśla rozwijanie zdolności chińskiej floty, nie tylko w zakresie rażenia, ale i wykonywania zadań desantowych z dala od wybrzeży kontynentalnej części Państwa Środka. To duże jednostki. Typ 075 charakteryzować się ma długością około 240 m i wypornością szacowaną przez specjalistów na 36 tysięcy ton.

 Warto dodać, że także inny kraj, określający swoje interesy narodowe mianem globalnych, przystąpił do budowy pierwszego dużego uniwersalnego okrętu desantowego. 20 lipca br. w rosyjskiej stoczni w Kerczu położono stępkę pod pierwsze dwie jednostki projektu 23900 o nazwach własnych Iwan Rogow i Mitrofan Moskalenko. Niewiele wcześniej, bowiem 15 lipca 2020 roku, do służby w US Navy trafił uniwersalny okręt desantowy Tripoli, druga jednostka typu America. Nie trzeba przypominać, że US Navy posiada największą flotę pełnomorskich okrętów desantowych. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszy typ 075 ma być budowany w 5 lat, okręty projektu 23900 planowane są do zbudowania w 7 lat, a USS Tripoli powstał fizycznie w 8 lat.

(MC)

fot. via Weibo
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów