Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-01-08 14:29:32

UCLASS w jednostkach wczesnego ostrzegania US Navy. Jeśli powstanie.

     Wedle informacji opublikowanych przez Flight Global US Navy podjęła decyzję o podporządkowaniu powietrznych bezzałogowców powstałych w ramach programu UCLASS jednostkom odpowiedzialnym za wczesne ostrzeganie oraz dowodzenie (wykorzystującym E-2C/D Hawkeye). Inne z rozważanych propozycji zakładały utworzenie samodzielnych jednostek wyposażonych w nowe BSP, lub też podporządkowanie ich jednostkom mającym eksploatować samoloty F-35C.

   Wspomniana decyzja z jednej strony prawdopodobnie kończy debatę nad przyporządkowaniem UCLASS (bezzałogowiec pokładowy) oraz ich miejscem w strukturze skrzydła lotnictwa pokładowego, z drugiej zaś wydaje się świadczyć o przekonaniu US Navy o słuszności wykorzystania UCLASS przede wszystkim do prowadzenia działań rozpoznawczych. Przypomnijmy, że to właśnie w tym kierunku zmierzały ostatnie decyzje US Navy, co równocześnie wzbudziło szereg protestów w Kongresie. Jednym z bardziej znanych przeciwników takiego kierunku rozwoju programu UCLASS jest też zastępca Sekretarza Obrony Robert Orton Work, od dłuższego czasu opowiadający się za zwiększeniem możliwości bojowych BSP powstających w ramach programu UCLASS.

   Równocześnie jednak należy pamiętać o tym, że przyszłość programu UCLASS nie jest przesądzona. Ostateczne decyzje dotyczące przyszłości programu powinny zapaść przy okazji debaty nad budżetem na rok FY2016. Decyzje dotyczące programu UCLASS zostały bowiem odłożone do czasu zakończenia przeglądu platform bezzałogowych pozostających w dyspozycji Departamentu Obrony. Do tego czasu wstrzymano też ogłoszenie dotyczące zapytań ofertowych. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami zakończono już pierwszą fazę wspomnianego przeglądu.

(MG)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów