Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-10-02 10:11:48

Sztandar dla 21. batalionu logistycznego

     W dniu 05 października 2012 roku o godz.11.00 w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru dla 21 batalionu logistycznego. Sztandar ufundowany został przez społeczeństwo ziemi sanockiej na czele ze Starostą Powiatu Sanockiego Sebastianem Niżnikiem, który jest przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundacyjnego Sztandaru.

   Podczas uroczystości Zgodnie z Decyzją Nr 199/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2012 roku, batalion logistyczny przejmie również tradycje 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka oraz przyjmie imię patrona gen. bryg. Jerzego Kazimierza DOBRODZICKIEGO.

 

   21 batalion logistyczny (21 blog) powstał zgodnie z Decyzją Nr PF 53/Org./SSG/ZOiU-P1 Ministra Obrony Narodowej z dnia 15.03.2011r. w sprawie realizacji zadań umożliwiających reorganizację 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz
na podstawie rozkazu 15/Org. Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia 14.04.2011r. w sprawie reorganizacji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

   Jest to jednostka wojskowa – 21 Brygady Strzelców Podhalańskich o numerze 4719 mieszcząca się w koszarach przy ul Langiewicza w Rzeszowie. Głównym zadaniem batalionu w skład którego wchodzi: dowództwo, sztab, pluton dowodzenia, zespół zabezpieczenia medycznego, kompania zaopatrzenia oraz kompania remontowa jest zabezpieczenie logistyczne 21 BSP.

 

   Wola ufundowania, przez społeczność Ziemi Sanockiej, sztandaru 21 batalionowi logistycznemu, wynika z trwałych i bardzo żywych przedwojennych związków mieszkańców Ziemi Sanockiej z 2. Pułkiem Strzelców Podhalańskich, którego tradycje przejmuje 21 blog. Jego zalążkiem był ochotniczy Batalion Strzelców Sanockich powstały w październiku 1918 r. W okresie międzywojennym 2. Pułk Strzelców Podhalańskich był nierozerwalnie związany z życiem społecznym regionu. Pułk prowadził własny dom kultury, czynnie włączał się w życie kulturalne Ziemi Sanockiej m.in. będąc w 1936r. współorganizatorem Zjazdu Ziem Górskich. W pułku służyli i walczyli głównie mieszkańcy powiatu sanockiego, dlatego też ufundowanie sztandaru dla jednostki, która przejmie tradycje 2. Pułku Strzelców Podhalańskich spotkało się z tak żywym odzewem.

kpt. Konrad Radzik (oficer prasowy 21 BSP)

 

 

 


powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów