Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-01-14 14:48:27

Narodowe Siły Rezerwowe po rosyjsku

     Polska ma swoje Narodowe Siły Rezerwowe, powstają trochę w bólach, ale generalnie (z różnych powodów) powiększają się szeregi tej formacji. Sama idea armii zawodowej oraz zapewnienia jej rezerw osobowych nie jest niczym wyjątkowym, zmagają się z tym problemem prawie wszystkie kraje z naszego regionu. Napiszmy kilka zdań o rezerwach osobowych armii rosyjskiej, bo podobnie jak Polska wraz z przechodzeniem na kontrakty tworzy swój własny NSR.

    W Rosji realizowany będzie pilotaż. Planuje się, że w bieżącym roku szkolenie obejmie 5000 żołnierzy a w 2015 roku armia rosyjska ma mieć 8600 zawodowych rezerwistów. W przypadku powodzenia pilotażu, w przeciągu kilku lat system powinien w pełni funkcjonować.

   W życiu rezerwisty prócz pasji, którą zapewne posiada, ważne są również pieniądze. Rezerwista rosyjski otrzyma podstawową, wypłacaną miesięcznie gratyfikację w wysokości nie mniejszej niż „10 % pensji wojskowego w służbie czynnej na tym stanowisku”. W praktyce ma to być 5-8 tysięcy rubli (500-800 PLN). To jest minimum, faktycznie podstawowa gratyfikacja będzie zależna od regionu służby, warunków klimatycznych (Syberia, tereny górskie) i specjalizacji (np. przewiduje się także rezerwistów pilotów).

   Podczas ćwiczeń wojskowych przez ten czas będzie otrzymywał gratyfikację w wysokości należnej żołnierzowi służby czynnej na tym stanowisku.

 

Patrząc pod kątem potencjału osobowego, inna armia rosyjska była dekadę temu, inna jest teraz i wygląda na to, że za kolejną dekadę ponownie będziemy mieli do czynienia ze zmianą jakościową - oczywiście na korzyść. fot. MO Rosji.

    Pierwszy kontrakt ma być podpisany na trzy lata, kolejne już na pięć. I za to także żołnierz otrzyma pieniądze. Za każdy nowy kontrakt 3-letni miesięczna należna pensja, za kontrakt 5 letni jednorazowy ryczałt wyniesie 1,5 miesięcznej pensji. Służba w rezerwie nie może trwać ciągle. W zależności od stopnia rezerwista będzie mógł funkcjonować w systemie do wieku: od szeregowego do stopnia chorążego – 42 lata, porporucznika do kapitana – 47 lat, majorzy do podpułkownika – 52 lata, pułkownik i wyższy – do 57 lat.

    Dodatkowe środki finansowe rezerwista otrzyma za czas pełnienia służby w ramach systemu sił zbrojnych. Dodatek wyniesie od 10% do 50% (w ostatnim wypadku służba w rezerwach ponad 20 lat). Prócz tego zwrot środków za podróże związane z wykonywaniem zadań oraz dodatek za zakwaterowanie.

    Co ważne, wojsko to początek. System rezerw osobowych objąć ma także inne resorty od spraw wewnętrznych, po np. energetyczne.

   Tak szerokie zobowiązania finansowe wskazują, że Rosjanom zależy na pozyskaniu wartościowego materiału ludzkiego, że nie idą na kompromis i armia oraz jej rezerwy staną się jeszcze istotniejszym niż dziś fundamentem tego państwa.

   Armia będzie składać się z trzech filarów: zawodowcy plus coraz mniejszy pobór, drugą falę tworzyć będę wspomniani rezerwiści zawodowi i trzecią, masową – szeregowi i podoficerowie, którzy nie podpisali zobowiązań o służbie w systemie rezerw zawodowych. Przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Mariusz Cielma 
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec HAL Dhruv

Śmigłowiec HAL Dhruv

Indyjski przemysł lotniczy rozpoczął swą przygodę ze śmigłowcami pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to, zakłady Hindustan Aeronautics Limited (...

więcej polecanych artykułów