Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-10-24 07:41:24

Okręty NATO: holenderska fregata HNMLS Evertsen

     Odwiedziny gdyńskiego portu przez zespół holenderskiej marynarki wojennej był okazją do bliższego zapoznania się z okrętami tej europejskiej floty o bogatej tradycji. Jednostkę patrolową typu Holland przedstawialiśmy już w galerii naszego portalu, tym razem więc skupimy się na fregacie HNMLS Evertsen, jednej z czterech typu De Zeven Provincien. To stosunkowo młoda, bo wcielona do służby w 2005 roku jednostka. To reprezentant nowego pokolenia fregat, jednostka duża o długości 144 metrów i wyporności 6500 ton. Jak przystało na wielkość, fregatę uzbrojono w armatę morską kalibru 127 mm, dwa artyleryjskie zestawy obrony bezpośredniej Goalkeeper, wyrzutnie torped kalibru 324 mm oraz pionową wyrzutnię Mk41 z modułami na 40 pocisków przeciwlotniczych (SM-2 i ESSM). Do walki z okrętami nawodnymi przeciwnika służyć ma 8 wyrzutni pocisków Harpoon. Działania jednostki wspiera śmigłowiec Lynx, w najbliższej przyszłości zastąpiony przez NH90. Całość uzupełnia nowoczesne wyposażenie radiotechniczne i dowodzenia. Autor zdjęć: Łukasz Pacholski.


Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk powietrze – powietrze R-73 (K-73, izdielije 72, AA-11 Archer) i warianty rozwojowe

Pocisk powietrze – powietrze R-73 (K-73, izdielije 72, AA-11 Archer) i warianty rozwojowe

Choć na początku lat 70-tych w ZSRR kontynuowano jeszcze prace nad przeznaczonym do manewrowej walki powietrznej lekkim pociskiem rakietowym R-60, ...

więcej polecanych artykułów