Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-29 15:34:15

Orka przełożona na styczeń

     Praktycznie do ostatnich tygodni przedstawiciele resortu obrony informowali o zamiarze wskazania jeszcze w 2017 roku oferenta do dalszych negocjacji dotyczących zakupu okrętów podwodnych nowej generacji kryptonim Orka. To był i tak plan minimum, nasi czytelnicy doskonale wiedzą, że na początku 2017 roku ministerstwo zapowiadało podpisanie w tym roku nawet umowy na ich zakup. Terminu nie udało się dochować, w komunikacie służby prasowej MON poinformowano, że wskazanie jednej spośród trzech propozycji partnerstwa strategicznego dokonane zostanie w styczniu 2018 roku.

  Przesunięcie terminu tłumaczone jest skomplikowaniem systemu uzbrojenia, jakim jest okręt podwodny, wymaganiem dotyczącym jego wyposażenia w pociski manewrujące oraz koniecznością aktualizacji i weryfikacji szeregu danych zebranych w poprzednich etapach postępowania. Dostawa pierwszego okrętu przewidywana jest obecnie na lata 2024-2026. W komunikacie czytamy również, „że przed kontraktem na zakup okrętów podpisane zostaną stosowne umowy międzyrządowe, stwarzające warunki do rozwoju strategicznej współpracy wojskowej i przemysłowej na kanwie programu Orka pomiędzy Polską a krajem dostawcy”.

  W kwestii dodatkowych informacji zapewne chodzi przynajmniej o stronę francuską. W informacji prasowej MON z 22 grudnia br. poinformowano o rozmowie telefonicznej Antoniego Macierewicza i Florence Parly (szefowa francuskiego MON). Tematem był ewentualny zakup francuskich okrętów podwodnych, ale prócz tej klasycznej treści poinformowano także, „że ostatnie wyjaśnienia w tej sprawie zostaną przekazane Polsce ze strony francuskiej jeszcze w tym roku”.

  MON zastrzega w dzisiejszym komunikacie, że ze względu na klauzulę niejawności nie upublicznia kryteriów oceny ofert, jednak wskazano ważne przesłanki którymi będzie się kierował i których porównanie w stosunku do ofert wskazuje, przy pominieciu ewentualnych zatargów z krajami unijnymi, na możliwego faworyta dla postępowania. Czytamy bowiem: „Mając na uwadze strategiczny charakter tego typu systemów uzbrojenia, a także znaczący budżet przewidziany na jego zakup, w MON przyjęto, że oprócz kryteriów stricte wojskowych związanych z osiągami okrętu oraz jego wyposażeniem i uzbrojeniem, bardzo ważnymi kryteriami oceny będą:

  • poziom transferu technologii dotyczących okrętu oraz rakiet manewrujących;

  • zapewnienie suwerenności i autonomii użycia rakiet manewrujących;

  • zapewnienie oczekiwanego poziomu offsetu oraz poziomu i charakteru współpracy przemysłowej pomiędzy dostawcą i polskimi podmiotami przemysłu zbrojeniowego;

  • strategiczna współpraca międzyrządowa (pomiędzy Polską a rządem kraju producenta okrętów), przemysłowa oraz wojskowa, w tym operacyjna i szkoleniowa współpraca pomiędzy marynarkami wojennymi.

W wyniku przeprowadzonych w MON analiz, na obecnym etapie programu rozpatrywane są oferty 3 potencjalnych wykonawców:

  • okręt typu Scorpene firmy NAVAL Group wraz pociskami manewrującymi typu NCM firmy MBDA (Francja),

  • okręt typu 212CD firmy Thyssen Krupp Marine Systems (Niemcy),

  • okręt typu A26 firmy Saab Kockums (Szwecja).”

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serwis dla „gromowych” Black Hawków

Serwis dla „gromowych” Black Hawków

W ramach Jednostki Wojskowej GROM od kilku lat funkcjonuje Zespół Lotniczy wyposażony w śmigłowce S-70i Black Hawk. Użytkownik upublicznił 5 kwietn...

więcej polecanych artykułów