Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-09 12:42:05

Powstanie nowa 18 Dywizja Zmechanizowana

     Przy okazji odbywającej się w Siedlcach na placu im. gen. Władysława Sikorskiego uroczystości z okazji inauguracji Święta Wojsk Lądowych, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie zlokalizowanej w Siedlcach, nowej, czwartej dywizji – 18. Dywizji Zmechanizowanej. Obowiązki jej dowódcy ma objąć – co symboliczne - w dniu 17 września br. gen. bryg. Jarosław Gromadziński. W skład nowej dywizji wejdzie 1. Warszawska Brygada Pancerna oraz co może wydawać się nieco dziwne - 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Z dowództwem w Siedlcach ma powstać także nowa brygada, która z czasem wzmocni stan 18. Dywizji Zmechanizowanej.

18 DZmech. - MON

  Nowa dywizja ma pozwolić na odtworzenie zdolności Wojsk Lądowych utraconych po rozwiązaniu w 2011 roku 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodziły właśnie 1. Warszawska Brygada Pancerna i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, a także 3. Brygada Zmechanizowana Legionów - rozformowana również w 2011 roku.

  Gen. bryg. dr Jarosław Gromadziński od maja 2016 roku do lipca 2018 roku był Dowódcą 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a od sierpnia 2018 roku zajmował stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

(TD)

Grafika: MON.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bałtyk a działania bojowe

Bałtyk a działania bojowe

Artykuł poniższy prezentuje wpływ warunków naturalnych występujących na akwenie Morza Bałtyckiego na działania bojowe, według poglądów NATO z I poł...

więcej polecanych artykułów