Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-01-17 14:49:35

Początek prac nad systemem dowodzenia i kierowania ogniem dla Kryla

     W Hucie Stalowa Wola S.A. za blisko 100 mln złotych powstaje zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm lekkich armatohaubic kryptonim Kryl.

   W Hucie Stalowa Wola S.A. ruszyły prace nad realizacją projektu ultranowoczesnego zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego lekkich armatohaubic Kryl na podwoziu kołowym. HSW przewodzi konsorcjum, w skład którego wchodzą także: WB Electronics S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim,  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z siedzibą w  Warszawie, oraz  Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 Spółka Akcyjna z siedzibą w Czernicy. 8 stycznia 2014 roku członkowie konsorcjum spotkali się, by ustalić harmonogram prac, szczegółowo podzielić zadania i omówić zasady finansowania poszczególnych etapów działań. Projekt zostanie zrealizowany do 2017 roku.

Atmos 2000 - fot. wikipedia

Projektowana w Hucie Stalowa Wola S.A. kołowa armatohaubica kalibru 155 mm Kryl powstanie prawdopodobnie także przy wsółpracy z izraelską firmą Elbit, która jest producentem systemu artyleryjskiego Atmos (na zdjęciu) - fot. Wikipedia

   Projekt „Zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155-mm lekkich armatohaubic kryptonim Kryl" dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ww. konsorcjum otrzymało dofinansowanie w wyniku postępowania konkursowego w Konkursie nr 4/2013 NCBiR. Przygotowanie zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dla dywizjonowego modułu ogniowego 155-mm lekkich armatohaubic Kryl na podwoziu kołowym pozwoli wprowadzić na uzbrojenie sprzęt o najwyższych, osiągalnych standardach, spełniających wymagania norm NATO i znacząco usprawnić warunki funkcjonowania artylerii. System ten ma służyć do zapewnienia dowodzenia i kierowania ogniem również w dywizjonach artylerii rakietowej WR-40 Langusta, a także, w perspektywie, w dywizjonach realizowanych w ramach programu Homar. W systemie wykorzystane zostaną wyniki prac nad sprawdzonym i wdrożonym do produkcji zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem zastosowanym w systemie Regina i Rak, który zostanie zmodyfikowany do potrzeb użycia w strukturze dywizjonu wyposażonego w armatohaubice Kryl oraz wyrzutnie rakietowe Langusta i Homar. System będzie służył do informatycznego wspomagania dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych ze sprzętem trakcji kołowej. System obejmie stanowiska począwszy od dowódczych i sztabowych szczebli: dywizjonu, baterii, i plutonów, a skończywszy na stanowiskach dowódców sekcji, dział i drużyn. W systemie realizowana będzie automatyczna wymiana danych, co w połączeniu z informatycznym przetwarzaniem rozkazów i komend ogniowych, służyć będzie minimalizowaniu czasu reakcji ogniowej.

   Powyższy projekt jest kontynuacją i rozszerzeniem prac prowadzonych w HSW nad innym projektem dotyczącym opracowania dokumentacji technicznej na wykonanie partii próbnej 155-mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym Kryl, mającym zakończyć się w grudniu 2015 roku. Podwozie do tej armato-haubicy powstanie w spółce Jelcz-Komponenty. Zastosowane nowatorskie rozwiązania umożliwią transport powietrzny modułów ogniowych na pokładzie samolotu C-130. Wykorzystanie nowatorskiego podwozia Jelcza to kolejny ważny krok na drodze unifikacji bazy transportowej polskiego wojska.

  "Tym projektem chcemy zacieśnić naszą współpracę z MON na rzecz znaczącego podnoszenia zdolności operacyjnych polskich wojsk rakietowych i artylerii" – mówi Krzysztof Trofiniak, prezes HSW S.A. "Znacząco obniżą się też koszty użytkowania sprzętu artyleryjskiego poprzez zunifikowanie tego systemu z systemami modułów ogniowych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak. Zastosujemy polskie technologie łączności, polskie elementy systemu teleinformatycznego, wyposażenia specjalnego, systemów ochrony biernej pojazdów. Uniezależnimy tym samym polską artylerię od kosztownych dostawców zagranicznych" – dodaje prezes HSW. "Każdy kolejny projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez nas i naszych partnerów pozwala obniżać koszty innowacyjności w polskim przemyśle obronnym. Wykorzystujemy bowiem nasze doświadczenie. Nasz wspólny dorobek w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań rośnie. Jeśli więc nie zaczynamy od zera, to, de facto, innowacyjność kosztuje coraz mniej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą rozwijać kolejne obszary polskiej gospodarki".

  Źródło: Huta Stalowa Wola S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów