Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-01-17 09:51:47

Prawie 250 mln PLN na hełmy i kamizelki dla WOT

     Podczas konferencji prasowej MON zorganizowanej w dniu 27 grudnia 2017 roku poinformowano m.in., że do najważniejszych kontraktów zawartych w ubiegłym roku przez Inspektorat Uzbrojenia zaliczono umowę o wartości 194 mln PLN na dostawę 19.718 szt. uniwersalnych kamizelek ochronnych. Wspomniano także o trwających dostawach wojskowych hełmów kompozytowych. Okazuje się, że informacje te związane były z realizacją umowy z dnia 23 grudnia 2016 roku o wartości 248,2 mln PLN na dostawę 19.718 szt. uniwersalnych kamizelek ochronnych KWM-02 z systemem szybkowyczepnym oraz 60.402 szt. wojskowych hełmów kompozytowych wz. 2005. O zawarciu tego kontraktu z Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A. resort obrony jak do tej pory publicznie nie informował.

KWM-02-fot.Maskpol

Uniwersalna kamizelka ochronna KWM-02. Fot. PSO MASKPOL S.A.

  W wyjaśnieniu otrzymanym z Inspektoratu Uzbrojenia (IU) poinformowano, że wszystkie zamówione kamizelki mają zostać dostarczone w latach 2017-2019 na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Natomiast w przypadku hełmów kompozytowych, biorąc pod uwagę wielkość zamówienia, zapewne trafią one poza WOT także w znaczącej liczbie na potrzeby wojsk operacyjnych.

  Rzecznik prasowy IU ppłk Robert Wincencik wyjaśnił również, że „z uwagi na fakt, że umowa nie skutkowała finansowo w 2016 roku, w prezentacji nt. modernizacji technicznej w 2017 roku zaliczono ją „w ciężar 2017 roku”, gdyż jej realizacja finansowa jak i rzeczowa faktycznie rozpoczęła się w 2017 roku”.

  Uniwersalna kamizelka ochronna (potocznie nazywana kamizelką kuloodporną) KWM-02 wyposażona jest w pakiet balistyczny składający się z zestawu wkładów miękkich, chroniących przed odłamkami oraz czterech twardych płyt balistycznych zapewniających ochronę przed bezpośrednim trafieniem, w tym przed pociskami przeciwpancernymi. Powierzchnię ochronną kamizelki można rozbudować dołączając ochronę ramion, szyi, podbrzusza i dolnej części kręgosłupa. Kamizelka wykorzystuje uniwersalny system MOLLE/PALS i może być wyposażona w dowolną kombinację ładownic i kieszeni odpowiadającą potrzebom użytkownika. Kamizelka jest wyposażona w system szybkiego wyczepienia (QR) pozwalający na zrzucenie w sytuacji awaryjnej. Kamizelka posiada wzmocniony uchwyt ewakuacyjny.

  Według danych producenta, odporność balistyczna wkładu miękkiego kamizelki zgodnie z PN-V-87000:2011 wynosi: kuloodporność na poziomie K1A (odpornośc na pocisk 9x19 mm FMJ z rdzeniem ołowianym i stalowym płaszczem, o masie 8,0 ±0,1 g, wystrzelony z prędkością 365±15 m/s), odłamkoodporność na poziomie O2 (kamizelka jest w stanie zatrzymać tzw. ,,odłamek standardowy” o masie 1,10 g o prędkości 525–560 m/s), a dla wkładu dodatkowego (twarde płyty balistyczne przód i tył) kuloodporność na poziomie K4 (odporność na pocisk 7,62x39 mm BZ przeciwpancerno-zapalający z rdzeniem ze stali o twardości (63±2) HRC, o masie 7,7±0,1 g, wystrzelony z prędkością 735±15m/s). Masa kamizelki wynosi od 4 do 13,5 kg zależnie od wymaganego poziomu ochrony balistycznej i rozmiaru.

Hełm WZ.2005 Fot.Maskpol

Hełm bojowy wz.2005. Fot. PSO MASKPOL S.A.

  Hełm wz. 2005 przeznaczony jest do ochrony głowy użytkownika przed bezpośrednimi uderzeniami odłamkami  i niektórymi pociskami broni strzeleckiej. Jest to  podstawowy hełm balistyczny stosowany w polskiej armii. Podstawowe parametry hełmu:

  • odporność balistyczna : odłamkoodporność – parametr V50 powyżej 600 m/s dla odłamka  FSP 1,1g, kuloodporność – 357 Magnum JSP 10,2g (425±15) m/s oraz 9x19 mm FMJ 8,0g (360±15) m/s  - wg PN-V-87001:2011;
  • dostępny w 3 rozmiarach (zakres obwodu głowy 52 – 62 cm);
  • 4 – punktowy system pasków nośnych z mechanizmem płynnej regulacji;
  • system rozmiarowo-amortyzujący umożliwiający dopasowanie do obwodu głowy użytkownika  - wykonany w 3 rozmiarach;
  • masa hełmu od 1,4 - 1,6 kg zależnie od rozmiaru hełmu;
  • wykonany z nowoczesnych materiałów balistycznych.    

(MC/TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Zmiany planu i wykonanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych

Zmiany planu i wykonanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych

W związku z przygotowaniem do wykorzystania instrumentu pożyczkowego Unii Europejskiej SAFE (Security Action for Europe), 16 kwietnia br. dokonano ...

więcej polecanych artykułów