Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-01-15 12:55:33

Mesko z nową umową dla gruzińskiej armii

     Komunikat Ministerstwa Obrony Gruzji z 12 stycznia br. zawierał informację, że siły zbrojne tego kraju na podstawie umowy podpisanej z Mesko S.A. otrzymają nowe zestawy przeciwlotnicze.


 Kontrakt z ramienia nabywcy podpisał wiceminister obrony Giorgi Khaindrava, dostawcę z kolei reprezentował Marcin Ożóg, członek zarządu świętokrzyskiej spółki. Zakup ma być zrealizowany w ramach programu rozwoju gruzińskiej armii do 2030 roku.

 Szczegółów transakcji nie ujawniają obie strony. Można jedynie zakładać, że mowa o sprzedaży zestawów Piorun. To jednak kolejna umowa na polskie rakietowe systemy przeciwlotnicze dla Gruzji. W 2007 roku doszło do sprzedaży do tego kraju przez ówczesny Bumar zestawów Grom (według raportów ONZ mowa o 30 mechanizmach startowych i 100 pociskach). Uzbrojenie zostało użyte podczas kilkudniowego konfliktu z Rosją w sierpniu 2008 roku. Według dostępnych informacji, odnotować miano wówczas odpalenie 12 pocisków Grom, z których dziewięć miało dosięgnąć swoich celów. Armia rosyjska zdobyć miała nawet pewną liczbę gruzińskich Gromów, pojawiły się one potem w początkowej fazie konfliktu w Ukrainie.

 Biorąc pod uwagę, że dzisiejsza gruzińska armia liczy około 20 tysięcy wojskowych, jednocześnie budżet obronny (nawet po przyroście wynikłym z obserwacji wojny rosyjsko-ukraińskiej) jest nawet prawie trzykrotnie niższy niż w 2008 roku, nie można zakładać, że mowa o dużych zakupach polskich systemów. Te jednak sprzedają się bardzo dobrze, a Gruzja dołącza do grona nabywców Piorunów i Gromów w ostatnich kilkunastu miesiącach.

 Gruzja w ramach programu rozwoju sił zbrojnych na lata 2020-2030 prowadzi jeszcze jedną istotną współpracę z polskim przemysłem obronnym. Powietrzne bezzałogowce Grupy WB (FlyEye i Warmate) wytwarzane są lokalnie w ramach powołanej spółki joint venture.

(MC)

fot. Mesko S.A.

 




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów