2024-11-27 20:09:52
Nowe źródło dla produkcji materiałów wybuchowych w Polsce
W siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu 26 listopada br. podpisano list intencyjny związany ze zwiększeniem możliwości produkcyjnych spółki Nitroerg. Oba podmioty mają przeanalizować możliwości i zakres inwestycyjny projektu do stworzenia kompetencji wytwarzania w zakładzie na Śląsku pentrytu i heksogenu. Co do zasady inwestycja ukierunkowana jest na zabezpieczenie potrzeb rynku cywilnego na materiały wybuchowe.
Z ramienia ARP S.A., dokument podpisał prezes zarządu Michał Dąbrowski oraz wiceprezes Łukasz Kotapski, potencjalnego odbiorcę finansowego wsparcia reprezentował prezes zarządu Nitroerg S.A. Marek Mrówczyński i członek zarządu Sławomir Kwiatkowski. W wydarzeniu uczestniczył również wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
Zasadniczo cele i perspektywy inwestycji przybliżył w swoich wypowiedziach prezes Marek Mrówczyński. Instalacja będzie zlokalizowana w zakładach w Krupskim Młynie, gdzie spółka dysponuje terenem około 250 hektarów. Obecnie projekt jest w fazie przygotowawczej, kończony ma być proces do jej finansowania, w tym przy (mniejszościowym) udziale ARP S.A. Trwają rozmowy nad kolejnymi źródłami finansowania inwestycji o łącznej szacunkowej wartości 256 mln PLN, w tym rozmowy prowadzone z bankami komercyjnymi. Możliwe jest także włączenie w projekt finansowania unijnego czy ze strony KGHM, większościowego udziałowca Nitroerg.
Początek inwestycji planowany jest na czwarty kwartał 2025, a jej zakończenie na drugi kwartał 2028 roku. Wówczas spółka uzyskać ma zdolność do produkcji do 1200 ton pentrytu lub 600 ton heksogenu. Dotychczas firma pentryt sprowadzała z zagranicy, na poziomie 300-350 ton, głównie ze Szwajcarii. Dlatego zakłada się, że rocznie Nitroerg będzie w praktyce produkował 350 ton pentrytu i 450 ton heksogenu. Pozwoli to całkowicie samodzielnie zaspokoić potrzeby firmy w zakresie pentrytu i dodatkowo uzyskać możliwości sprzedaży mocno wybuchowego heksogenu. Przewiduje się zwrot inwestycji na przestrzeni 5-6 lat, ale co przy tym nie mniej ważne, poprawę sytuacji firmy na rynku, a także uniknięcie ryzyka zerwania łańcuchów logistycznych, z czym globalnie gospodarka światowa dobitnie borykała się kilka lat temu.
Prezes Mrówczyński podkreślał, że projekt ukierunkowany jest na rynek cywilny, wykorzystujący materiały wybuchowe oraz zapalniki, lonty czy detonatory, w pracach głównie górnictwa i budownictwa. Oczywiście w razie potrzeby pozyskane zdolności produkcyjne mogą wesprzeć sektor militarny. Obecnie pewne rozmowy mają być w tym temacie prowadzone, ale nie są na takim etapie, aby móc podawać szczegóły.
Podpisany pomiędzy ARP i Nitroerg list intencyjny jest na dziś wyrazem pewnej woli, ale śląska spółka wydaje się zdeterminowana, aby projekt realizować. Jej przychody ze sprzedaży w 2023 roku były na poziomie 516 mln PLN, w połowie obejmowały materiały wybuchowe (np. dynamit), w jednej czwartej zapalniki/lonty. Także w połowie sprzedaż kierowana jest do KGHM i jednostek z nią powiązanych, w blisko 50% w sprawozdaniach firmy mowa zaś o eksporcie.
Nie są to wartości małe, jeśli weźmie się pod uwagę, że lepiej znany w branży militarnej bydgoski Nitrochem, z przychodami w 2023 roku ze sprzedaży ok. 380 mln PLN, a według znanych z 2020 roku wykonań planów produkcyjnych (opartych co do zasady oczywiście o trotyl), to dla grupy heksogen miał być na poziomie ponad 60 ton. Nitroerg w dwóch lokalizacjach zatrudnia też blisko dwa razy więcej pracowników, ponad 900 wobec około 500 w bydgoskiej spółce. Nie rozmawiamy więc o inwestycji u jakiegoś biznesowego „kopciuszka”.
Zasadniczo w bombach czy pociskach artyleryjskich wykorzystuje się prostszy trotyl. Heksogen to wysoce energetyczny inicjator lub składowy różnych kompozycji. Na potrzeby przedstawienia pewnego obrazu tylko teoretycznie heksogen przeliczmy na pociski kal. 155 mm EOFdMKM z oferty spółki Dezamet (wypełnione u nas trotylem, Słowacy oferują wypełnienie trotyl/heksogen). Przy 10 kg materiału wybuchowego na pocisk, 450 ton heksogenu pozwoliłoby w pełni wypełnić 45 tysięcy takich pocisków i dwa razy więcej przy mieszance TNT/RDX. Dorzućmy więcej futurologii, heksogen o masie 450 ton wypełniłby ponad 20 milionów zapalników KZ984, w składzie których jest materiałem inicjującym, a stosowanych we wspomnianej amunicji kal. 155 mm.
(MC)