Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-16 22:53:18

Rumuński zakup zestawów Javelin

     Transakcja ciągle jest potencjalna, ale na tym etapie wysoce prawdopodobna. Departament Stanu USA wyraził aprobatę dla sprzedaży Rumunii zestawów Javelin, zarówno mechanizmów startowych jak i samych pocisków. Komunikat agencji DSCA precyzuje rumuńskie zapytanie i podaje koszty dla takiej transakcji.


 Zapytanie Bukaresztu i zgoda administracji USA dotyczy 263 pocisków w najnowszej, wprowadzonej w 2018 roku wersji FGM-148F, ale i 26 nowiutkich mechanizmów startowych LWCLU (Javelin Light Weight Command Launch Unit) – te ostatnie wobec typowego mechanizmu CLU charakteryzować się mają masą obniżoną o 1/4 i rozmiarami prawie o 1/3 oraz oczywiście poprawionymi możliwościami optoelektronicznymi. O samym pocisku FGM-148F można spokojnie pisać jako wielozadaniowy, przeznaczony do zwalczania zarówno celów miękkich jak i typowo kojarzonych z Javelinami, czyli opancerzonych.

 Dodatkowo w zapytaniu mowa o trenażerach do podstawowego szkolenia, pociskach treningowych i wsparciu specjalistami. Wartość takiego zlecenia pochłonąć miałaby 80 mln USD. Głównym jego wykonawcą byłoby joint venture stworzone przez Lockheed Martin i Raytheon specjalnie pod produkcję tego systemu.

 Rumunia po systemach artylerii rakietowej M142 HIMARS, przeciwlotniczych Patriot, zapytaniach o M1A2 SEPv3 Abrams i negocjacjach myśliwców F-35A, planuje nabycie także ręcznych amerykańskich pocisków rakietowych Javelin. W wielu obszarach kierunek zbliżony do polskiego, acz przeważnie nie tak rozległy liczebnie.

 Zdolności przeciwpancerne w obszarze pocisków kierowanych dotychczas w rumuńskiej armii zapewniają systemy Spike-LR i starsze sowieckie Konkurs oraz Malutka.

(MC)

Zdjęcie: US Army




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowe źródło finansowania polskich zdolności do produkcji amunicji

Nowe źródło finansowania polskich zdolności do produkcji amunicji

W dniu 31 października br. Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do Stałego Komitetu Rady Ministrów projekt ustawy o zapewnieniu finansowania...

więcej polecanych artykułów