Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-06-30 09:41:49

F-35 wyceniony dla Czechów

     Od prawie dwudziestu lat Siły Powietrzne Republiki Czeskiej wykorzystują leasingowane samoloty bojowe JAS-39 Gripen w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Na podstawie decyzji rządowej z lipca 2022 roku z kolei rozpoczęto rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat pozyskania maszyn 5. generacji F-35A Lightning II. Podstawowym argumentem za wzmocnieniem czeskiego lotnictwa bojowego była sytuacja bezpieczeństwa w regionie związana oczywiście z agresją Rosji na Ukrainę.


 W ostatnich miesiącach przeprowadzono kilka rund rozmów mających wypracować potrzeby i możliwości Czech dla nabycia F-35. Prowadzono także dialog z producentem – firmą Lockheed Martin – na temat potencjalnych projektów współpracy przemysłowej, bowiem jak podkreślają Czesi, zapewnienie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, do których zalicza się i kwestie gospodarcze, mogą wesprzeć decyzję Pragi o zakupie samolotów. Pierwsi piloci mieli okazję wykonać niektóre zadania na trenażerach w Fort Worth w kwietniu br., a na maj zaplanowano zapoznanie się z symulatorem misji F-35.

 Dnia 29 czerwca br. amerykańska agencja ds. współpracy obronnej (DSCA), po wcześniejszej zgodzie Departamentu Stanu na taką transakcję, opublikowała wycenę zestawienia związanego z systemem F-35 w ramach czeskiego zapytania. Na jego bazie powstać powinna konkretna decyzja wykonawcza, a samej propozycji kontraktu czescy negocjatorzy spodziewają się latem. Oczywiście komunikat DSCA wiąże się z potrzebą uzyskania zgody Kongresu USA, ale w tym przypadku problemy nie są spodziewane. Sami Czesi już wcześniej również informowali, że wszystkie dane mające dla nich znaczenie do podjęcia decyzji o zakupie F-35 mają trafić do rządu do 1 października 2023 roku.

 Wspomniana w komunikacie DSCA kwota opiewa na 5,62 mld USD (blisko 23 mld PLN netto po dzisiejszym kursie) i jest maksymalną wartością dotyczącą 10-letniego kontraktu, którego główne składniki tworzyć mają: 24 samoloty bojowe F-35A z silnikami (plus jeden F135-PW-100 w zapasie), 70 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM (plus trzy sekcje naprowadzania), nieujawniona w komunikacie liczba pocisków szkolno-treningowych AIM-120 AMRAAM CATM, 50 pocisków powietrze-powietrze AIM-9X Block II/II+ Sidewinder (plus 10 sekcji naprowadzania),18 pocisków szkolno-treningowych AIM-9X CATM (plus cztery sekcje naprowadzania dla CATM), 86 precyzyjnych bomb szybujących GBU-53/B SDB-II StormBreaker, 12 bomb Mk 84 lub bomb penetrujących BLU-109 dlastworzenia GBU-31 JDAM i 12 zestawów KMU-556/KMU-557 JDAM dla wspomnianej GBU-31. Zestawienie zawiera i dodatkowe elementy wyposażenia jak np. systemy IFF, walki radioelektronicznej, flary i dipole, osprzęt szkoleniowy, pakiety wsparcia eksploatacji oraz szkoleniowe i wiele innych.

 Warto dodać, że JAS-39C/D (łącznie w służbie jest 14 maszyn) planowane są do wykorzystywania w lotnictwie bojowym Czech do 2035 roku, czyli wdrożenia systemu 5. generacji F-35A.

(MC)

fot. Staff Sgt. Jensen Stidham/USAF




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Langusty otrzymają wozy towarzyszące

Langusty otrzymają wozy towarzyszące

Pomiędzy Agencją Uzbrojenia konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Huta Stalowa Wola S.A. (lider), 8 listopada br. została podpisan...

więcej polecanych artykułów