Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-11-08 20:07:04

Langusty otrzymają wozy towarzyszące

     Pomiędzy Agencją Uzbrojenia konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Huta Stalowa Wola S.A. (lider), 8 listopada br. została podpisana umowa dotycząca pozyskania w latach 2027-2028 kilkudziesięciu wozów towarzyszących dla trzech dywizjonowych modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. Wartość zamówienia wynosi 1,320 mld PLN brutto.

Langusta-st.szer.A.Trypuć

W wyrzutnie WR-40 Langusta w Wojskach Lądowych są obecnie wyposażone trzy dywizjony artylerii rakietowej. fot. st. szer. A. Trypuć.

  Szczegółowy zakres realizacji umowy obejmuje dostawy: wozów dowódczo-sztabowych, wozów dowodzenia, wozów amunicyjnych oraz warsztatów remontu uzbrojenia wyposażonych w polski system dowodzenia i kierowania ZZKO Topaz. Dodatkowo w ramach wartości umowy przeprowadzona zostanie modyfikacja ZZKO Topaz we wszystkich już dostarczonych wyrzutniach WR-40 Langusta, polegająca na zastosowaniu najnowszych środków łączności, komputerów oraz oprogramowania do współpracy z nowo pozyskiwanymi wozami dowodzenia. Ponadto kontrakt zakłada m.in. dostawę pakietu logistycznego i szkoleniowego.

  Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez autora wynika, że wozy dowódczo-sztabowe na poziomie dywizjonu będą kołowymi opancerzonymi wozami z napędem 6x6 opartymi na podwoziu pojazdu Heron, wozy dowodzenia na poziomie baterii będą kołowymi opancerzonymi wozami z napędem 4x4 opartymi na podwoziu pojazdu Waran, natomiast wozy amunicyjne oraz warsztaty remontu uzbrojenia będą pojazdami opartymi na podwoziu ciężarówek Jelcz.

  W przyszłości, zamówione pojazdy będą mogły służyć jako wozy towarzyszące dla dywizjonów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar. Każdy z dywizjonów Langusta składa się z 24 wyrzutni WR-40 mogących strzelać niekierowanymi pociskami rakietowymi kalibru 122 mm.

Waran-WD

Wozy dowodzenia na poziomie baterii będą oparte prawdopodobnie na pojazdach opancerzonych Waran z napędem w układzie 4x4. fot. HSW S.A.

  Biorący udział w dzisiejszej uroczystości wiceminister Paweł Bejda dodatkowo udzielił informacji na temat trwających negocjacji w sprawie dostawy kolejnych czołgów K2 oraz kontraktu na dostawy nowych bojowych wozów piechoty Borsuk dla Sił Zbrojnych RP. Minister powiedział m.in. że: jeżeli chodzi o kontrakt na czołgi K2, to oczywiście trwają rozmowy z Koreańczykami i z Polską Grupą Zbrojeniową, bo przypomnę, to jest konsorcjum PGZ i Hyundai Rotem. To są bardzo twarde rozmowy. To są twarde rozmowy dotyczące m.in. też polonizacji czołgu K2, parametrów, które z tego wynikają, ale przede wszystkim też ceny. Strony nie są jeszcze gotowe. Te negocjacje w dalszym ciągu się toczą. Nie działamy pod presją czasu. (…) Jesteśmy gotowi do tego, żeby kupić każdą ilość bwp Borsuk, bo mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie, jeszcze w 2024 roku. Kupimy też każdą ilość Borsuka, które zostaną wyprodukowane w przyszłym roku i w następnych latach. To jest ten pojazd, który jest bardzo oczekiwany przez Wojsko Polskie. Jesteśmy gotowi, natomiast oczekujemy w tej chwili sygnału od Polskiej Grupy Zbrojeniowej”.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Dodatkowe kamizelki kuloodporne i hełmy dla wojska

Dodatkowe kamizelki kuloodporne i hełmy dla wojska

W dniu 24 października br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Lubawa S.A. został zawarty aneks o wartości ok. 160 mln PLN brutto do umowy z 31 mar...

więcej polecanych artykułów