Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-01-01 17:55:43

Estońscy przeciwlotnicy ze zmodernizowanymi armatami od Grupy WB

     Grupa WB poinformowała 29 grudnia 2023 roku o pełnej realizacji zlecenia na dostawę zmodernizowanych armat ARM-28 (ZU-23-2) kal. 23 mm do jednej z armii NATO. Z dostępnego w sferze publicznej materiału wiadomo, że takie wzmocnienie otrzymały Siły Zbrojne Estonii.

Armata ZU-23-2ARM-28 podczas strzelań batalionu przeciwlotniczego 1. Brygady Piechoty w listopadzie 2023 roku. Załogi armat w trakcie zajęć prowadziły ogień do powietrznych bezzałogowców i modeli samolotów. Zdjęcie: Siły Zbrojne Estonii

 Zestaw modernizacyjny ARM-28 przeznaczony do popularnej w wielu krajach armaty ZU-23-2 wykonała wchodząca w skład Grupy gdyńska spółka Arex. Zadaniem stojącym przed projektantami było dostosowanie tego środka ogniowego do współczesnych wymagań pola walki, w tym do zwalczania małych obiektów latających jak powietrzne bezzałogowce. Oczywiście szybkostrzelna armata może być również z powodzeniem stosowana w działaniach przeciwko celom naziemnym, a dzięki amunicji podkalibrowej, również zwalczać te lżej opancerzone.

 Pakietem modernizacyjnym opracowanym przez Grupę WB między innymi zainteresowała się Estonia. Pierwszą umowę podpisać miano w 2021 roku. Obok przeciwlotniczych wyrzutni rakietowych Mistral, armaty ZU-23-2 (pozyskiwane m.in. z Finlandii) i ich zmodernizowana wersja ARM-28 są podstawowymi środkami obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Estonii.

Grafika przedstawiająca pakiet ARM-28, a na pierwszym planie celownik CKE-1T oraz panel działonowego. Zdjęcie: Grupa WB

 W projekcie zastosowano koncepcję modułów integrowanych z oryginalnym efektorem. Modułowość pozwala również na szybką wymianę dodanych elementów w warunkach polowych. ARM-28 otrzymała cyfrowo sterowane napędy elektryczne zwiększające precyzję naprowadzania uzbrojenia. Zestaw nadal wyposażony jest w awaryjny napęd ręczny. Naprowadzanie na cel może być ręczne, półautomatyczne lub automatyczne z wykorzystaniem zewnętrznego systemu do kierowania uzbrojeniem. Panel operatora umożliwia także wprowadzanie w ramach systemu ognia stref zakazanych poprawiających bezpieczeństwo np. wojsk własnych. W ramach pakietu na armacie zamontowano nowy celownik optoelektroniczny CKE-1T. Efektem modernizacji jest także obniżenie liczebności obsługi.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Zgoda na zakup mobilnych systemów wspomagania lądowania GCA-2000

Zgoda na zakup mobilnych systemów wspomagania lądowania GCA-2000

W dniu 1 listopada br. amerykańska agencja ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o udzieleniu przed Depa...

więcej polecanych artykułów