Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-12-15 14:01:40

Przetarg na BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu - pionowego startu

     W dniu 15 grudnia br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu postępowania na dostawę dwóch zestawów (w tym jednego w ramach prawa opcji) Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu - pionowego startu kryptonim Albatros. Poszukiwane bezzałogowce mają być przeznaczone do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w różnorodnym środowisku, tj. rozpoznanie sił przeciwnika nad morzem i linią brzegową, nad lądem oraz w poszukiwaniu rozbitków nad morzem przy wykorzystaniu sensorów elektrooptycznych, ale także z użyciem sensorów radarowych SAR. Zamawiający wymaga wykonanie zamówienia w ciągu 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.

CAMCOPTER-S-100-Fot.Schiebel

Morski BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu - pionowego startu Camcopter S-100. Fot. Schiebel.

  Pozyskanie BSP kr. Albatros ujęte zostało w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku, najprawdopodobniej w ramach Programu Operacyjnego "Rozpoznanie obrazowe i satelitarne Obserwator".

  W 2016 roku dla tego zadania przeprowadzono procedurę dialogu technicznego. Określone wówczas publicznie wymagania wskazywały na potrzebę nabycia BSP które będą mogły być użytkowane w sposób ciągły 7/24, w pełnych warunkach wykorzystania okrętów Marynarki Wojennej. Platforma powietrzna powinna charakteryzować się maksymalną masą startową do 200 kg, być wyposażona w głowice optoelektroniczne umożliwiające prowadzenie rozpoznania w podczerwieni i w zakresie widzialnym (posiadające zdolność do rozpoznawania obiektów nawodnych oraz pojedynczego żołnierza z jak największej odległości), w stacje radiolokacyjne SAR/GMTI (posiadającą zdolność do rozpoznania nad lądem pojedynczego żołnierza) lub SAR/MMTI (posiadającą zdolność do rozpoznania obiektów nawodnych) oraz powinna umożliwiać prowadzenie rozpoznania elektronicznego (ELINT/COMINT), posiadać dalmierz laserowy i system wskazywania (podświetlania) celów.

  Wśród innych wymagań związanych z eksploatacją Albatrosów przez Marynarkę Wojenną postawiono wymogi: startu i lądowania z okrętów, przechowywania na pokładzie okrętów, możliwość sterowania i kontroli realizacji zadań z pokładu okrętów, automatycznego lotu bezpośrednio nad powierzchnią wody, zachowania pływalności po wodowaniu oraz szybkiego montażu systemu na okrętach MW.

  Na razie nie wiadomo, w jakim zakresie ww. wymagania z dialogu technicznego zostały utrzymane w rozpoczętym postępowaniu. Z opublikowanego opisu przedmiotu zamówienia wynika jedynie, że każdy zestaw BSP Albatros musi spełniać poniższe wymagania taktyczno-techniczne:

  • Zestaw BSP musi umożliwiać pionowy start i lądowanie (bez użycia pasa startowego) m.in. z okrętów Marynarki Wojennej.
  • Promień działania systemu BSP, dla bezpośredniej łączności pomiędzy SKiK w miejscu startu a platformą powietrzną (bez retranslatora), nie może być mniejszy niż 54 mil morskich.
  • Pułap praktyczny operowania platformy powietrznej nie może być mniejszy niż 3000 m n.p.m.
  • Długotrwałość lotu platformy powietrznej nie może być krótsza niż 5 godzin.

  Przetarg prowadzony jest zgodnie z przepisami ustawy „Prawo zamówień publicznych” w procedurze negocjacyjnej. O wyborze najkorzystniejszej oferty mają zadecydować dwa kryteria: cena (z wagą 80%) i parametry techniczne (z wagą 20%). Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w nim w terminie do 29 stycznia 2021 roku.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
MSPO 2023: Strategiczne porozumienie Grupy WB i wietnamskiego Viettel

MSPO 2023: Strategiczne porozumienie Grupy WB i wietnamskiego Viettel

Podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, 6 września, zostało zawarte strategiczne porozumienie między wietnamskim koncernem Viette...

więcej polecanych artykułów