Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-03-04 10:17:39

Bieżący rok kluczowy dla programu Homar

     Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w dniu 3 marca br. wysłał do Huty Stalowa Wola S.A. zaproszenie do udziału w postępowaniu na dostawę w latach 2016-2022 „Dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” z pakietem szkolnym i logistycznym o kryptonimie Homar. Termin negocjacji został ustalony na początek czerwca bieżącego roku. Przewiduje się, że zawarcie umowy nastąpi w ostatnim kwartale tego roku, a pierwsze dostawy do Sił Zbrojnych RP mają rozpocząć się od 2018 roku.

HIMARS - fot. MC

W realizacji tego zadania HSW S.A. będzie współpracowała z wybranym partnerem zagranicznym. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wstępne rozmowy prowadzi się z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Mowa tu o amerykańskiej firmie Lockheed Martin oferującej system HIMARS (na zdjęciu) z taktycznymi pociskami balistycznymi ATACMS oraz dwóch firmach z Izraela - Israel Military Industries i Isreal Aerospace Industries. Pierwsza z nich ma w swojej ofercie wyrzutnie LYNX, druga natomiast może zaoferować wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych LORA. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.

  Jednym z najważniejszych zadań modernizacji wojsk rakietowych i artylerii, planowanym do realizacji w ramach Planu Modernizacji Technicznej w latach 2013-2022 (PMT) jest pozyskanie dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu (do 300 km) kryptonim Homar. Konieczność pozyskania systemu tego typu, wskazywano już w 2009 roku. Pierwsze realne prace koncepcyjne rozpoczęto w 2010 roku, kiedy ogłoszono przetarg na opracowanie założeń do projektowania, który wygrało konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola S.A. Procedurę pozyskana systemu początkowo planowano zrealizować w trybie pracy rozwojowej, a jej wykonawcą miała zostać HSW S.A. W 2013 roku dokonano jednak aktualizacji Oceny Projektu Koncepcyjnego (OPK) i opracowano projekt Założeń Taktyczno-Technicznych (ZTT), a komisja dokonująca oceny tych dokumentów zaproponowała zmianę trybu wykonania zadania z pracy rozwojowej na zakup z dostosowaniem.

 Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek o rozpoczęciu postępowania na DMO Homar. Źródło - YouTube.

  W 2014 roku, w związku z sytuacją międzynarodową w regionie (tzw. kryzys ukraiński) dokonano przeglądu obowiązującego PMT, kierując się przy tym zasadą zwiększenia zdolności do rażenia oraz zwiększenia potencjału odstraszania. Jednym z wniosków tej analizy było uznanie pozyskania DMO Homar za zadanie priorytetowe. Podjęto decyzje o rezygnacji z procedury dialogu technicznego i zakwalifikowano Homara do kategorii zadań, których realizacja związana jest z wystąpieniem podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. W ubiegłym roku zakończono także etap Określenia Założeń do Projektowania, którego wynikiem było opracowanie ZTT i OPK, a w dniu 20 października 2014 roku Minister Obrony Narodowej wydał decyzję nr 410/MON w sprawie sposobu pozyskania tego systemu. Z ogłoszonego dzisiaj harmonogramu pozyskania DMO Homar wynika, że zarówno planowany termin podpisania umowy jak i termin rozpoczęcia dostaw mają około roczne opóźnienie, w stosunku do planów resortu obrony o których pisaliśmy w maju ubiegłego roku.    

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bliżej polskich pocisków dla Homara-K

Bliżej polskich pocisków dla Homara-K

Kwestia wytwarzania w Polsce korygowanych pocisków rakietowych dla wyrzutni Homar-K (K239 Chunmoo) nabiera prędkości. Nie trzeba mocno udowadniać, ...

więcej polecanych artykułów