Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-01-20 12:02:09

Armata 30 mm dla Strykera

     General Dynamics Land Systems otrzymał wart 75 mln USD kontrakt dotyczący integracji kołowego transportera opancerzonego Stryker z bezzałogową wieżą Kongsberg Protector MCRWS (Protector MCT-30).


  W ramach umowy zakłada się także budowę 8 prototypów zestawu, całość prac będzie zakończona do stycznia 2021 roku. Stanowisko opracowano pod montaż uzbrojenia o kalibrze 25-50 mm, dla brygad Stryker wskazano armatę MK 44 Bushmaster 30 mm. GDLS wybrał rozwiązanie norweskiego Kongsberga w końcu ubiegłego roku. Jak twierdzi producent, w stosunkowo prosty sposób można zastąpić amunicję 30x173 mm bardziej wydajną 40x180 mm. Do bezpośredniego wykorzystania dostępne są dwa zasobniki po 75 pocisków, także z zapalnikami programowalnymi. Przeładowanie nowej amunicji następuje pod osłoną pancerza. Jako uzbrojenie pomocnicze zastosowano karabin maszynowy 7,62 mm, do samoobrony opcjonalnie zestaw granatów dymnych. W skład pakietu optoelektronicznego wchodzi kamera dzienna, kamera termowizyjna oraz dalmierz laserowy pozwalające na identyfikację celu o rozmiarach 2,3x2,3 metra z minimum 3000 metrów. Wieża w wariancie bazowym chroniona jest pancerzem na poziomie STANAG Level 1.Tak jak w przypadku innych podobnych konstrukcji, istnieje możliwość zmian w konfiguracji wieży.

  Wojskowi, w tym ze stacjonującego w Niemczech 2. Pułku Kawalerii US Army (w praktyce Stryker Brigade), od pewnego czasu sygnalizowali, że wyposażenie ich jednostek w pojazdy uzbrojone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe, granatniki automatyczne, wspierane przez nieliczne wozy Stryker MGS z działem 105 mm, nie jest efektywnym środkiem walki w starciu z typowym wozem bojowym przeciwnika, za jaki mozna uznać BMP-2 uzbrojony w armatę automatyczną 30 mm.
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
MSPO 2023: fotograficzny #DziennikEye część IV

MSPO 2023: fotograficzny #DziennikEye część IV

W dniach 5-8 września 2023 roku w Kielcach odbywa się XXXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Zapraszamy do subiektywnego materiału zdjęciow...

więcej polecanych artykułów