Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-05-22 12:08:49

Tureckie BSP Bayraktar TB2 dla Sił Zbrojnych RP

     W radiowym programie Cafe Armia Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował dzisiaj, że Polska planuje zakup czterech zestawów taktycznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wejdzie naziemna stacji kontroli oraz sześć platform powietrznych, co oznacza, że łącznie będą ich 24 egzemplarze. Są to BSP które nie tylko zaprojektowano do prowadzenia rozpoznania, ale mogą one zostać również uzbrojone w lekkie bomby kierowane. Kontrakt dotyczący nabycia tureckich BSP wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym prawdopodobnie zostanie zawarty w przyszłym tygodniu podczas wizyty polskiej delegacji w Turcji z udziałem m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy i szefa MON. Pierwszy zestaw TB2 ma trafić na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP już w 2022 roku. Resort obrony przewiduje również zawarcie umowy offsetowej na podstawie której jeden z zakładów polskiego przemysłu obronnego uzyska zdolności do świadczenia usług wsparcia technicznego zakupionych BSP.

Bayraktar TB2-fot.Baykar

Bayraktar TB2. Fot.Baykar.

  W Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035 (PM) w ramach Programu Operacyjnego „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne OBSERWATOR” przewidziano zakup 4 szt. zestawów BSP klasy MALE w ramach programu o kryptonimie Zefir. Miały to jednak być zestawy znacznie cięższe, szczebla operacyjnego, takie jak np. amerykański MQ-9 Reaper, którego maksymalna masa startowa wynosi 4760 kg. Tymczasem parametr ten dla BSP TB2 określa się na poziomie jedynie 650 kg, jest to zatem platforma znacznie lżejsza, szczebla taktycznego.

  W PMT przewidziano również zakup BSP klasy taktycznej średniego zasięgu kr. Gryf. Postępowanie na ich pozyskanie zostało rozpoczęte przez Inspektorat Uzbrojenia w IV kwartale 2020 roku. We wcześniejszej wersji PMT na lata 2013-2022 oraz w informacji przekazanej w lutym 2018 roku przez MON wskazywano na potrzebę zakupu 12 zestawów tego typu, po cztery platformy powietrzne w każdym zestawie (łącznie 48 szt. platform). W początkowej fazie programu Gryf, w latach 2014-2015 wskazywano, że potencjalnymi dostawcami mogą być firmy: WB Electronics S.A. we współpracy z Thalesem oferujące BSP Watchkeeper WK450 oraz PGZ S.A. we współpracy z izraelskim Elbitem oferujące BSP Hermes 450. Oba systemy charakteryzują się maksymalną masą startową wynoszącą 450 kg. Mimo zatem nieco większej masy i określenia przez producenta klasy BSP TB2 jako MALE, zdecydowanie bliżej mu do wymagań polskiego programu Gryf niż Zefir.

  Do dziś jednak nie poinformowano czy zakup BSP TB2 zostanie dokonany w ramach programu Gryf, czy też niezależnie od niego, choć druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna. Jednocześnie nie można wykluczyć, że w rezultacie dokonania tej transakcji dojdzie do anulowania postępowania na BSP Gryf. Warto jednak zwrócić uwagę, że zakup 4 zestawów BSP klasy taktycznej średniego zasięgu nie zaspokaja zdefiniowanych przez wojsko potrzeb (12 zestawów). Może to świadczyć o tym, że program Gryf z udziałem polskich firm będzie jednak kontynuowany lub też, że w przyszłości pozyskane zostaną kolejne zestawy TB2…

Bayraktar TB2-2-fot.Baykar

Bayraktar TB2 może być uzbrojony m.in. w lekkie bomby kierowane MAM-L i MAM-C. Grafika Baykar.

  Bayraktar TB2 to taktyczny BSP klasy MALE (mogący operować na średnim pułapie przez długi okres czasu). Jego producentem jest turecka firma Baykar. Maksymalna długotrwałość lotu określana jest przez producenta na 24-27 godzin, a pułap do 8230 m (operacyjny do 5500 m). Platforma powietrzna posiada maksymalną masę startową 650 kg i udźwig do 150 kg. Jej rozpiętość skrzydeł wynosi 12 m a długość 6,5 m. TB2 napędzany jest silnikiem spalinowym o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym, co pozwala na uzyskanie zasięgu działania (od naziemnej stacji nadawczej) do 150 km i prędkości maksymalnej do 220 km/h (przelotowej 130 km/h).  

  Do rozpoznania TB2 wykorzystuje głowicę optoelektroniczną wyposażoną w: kamerę dzienną, kamerę termowizyjną pracującą w podczerwieni, dalmierz laserowy oraz laserowy podświetlacz celów. Uzbrojenie może być podwieszane na 4 węzłach podskrzydłowych. Mogą to być lekkie bomby naprowadzane laserowo o maksymalnym zasięgu od 2 do 8 km (w zależności od pułapu lotu platformy BSP) MAM-L o masie 21,5 kg lub MAM-C o masie 7 kg, których producentem jest turecki koncern Roketsan.

(TD)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów