Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-08 11:14:43

Umowa ramowa na dostawy kolejnych AHS Krab

     Agencja Uzbrojenia 8 grudnia br. podpisała z firmą Huta Stalowa Wola S.A. umowę mającą charakter ramowy dotyczącą pozyskania kolejnych 152 egzemplarzy 155 mm samobieżnych armatohaubic (AHS) Krab wraz z elementami wchodzącymi w skład wyposażenia poszczególnych dywizjonowych modułów ogniowych (DMO), tj. wozów dowodzenia, wozów dowódczo-sztabowych, wozów amunicyjnych i warsztatów remontu uzbrojenia i elektroniki dla sześciu dywizjonów i jednej baterii artylerii samobieżnej. Zamówienie obejmuje również pakiety szkoleniowy i logistyczny, a na jego finansowanie zabezpieczono środki w wysokości 10 mld PLN. Dotąd na potrzeby Wojska Polskiego na podstawie umów wykonawczych zamówiono siedem DMO Regina, w tym 170 AHS Krab, z których w latach 2017-2021 do Sił Zbrojnych RP przekazano trzy DMO i jedną baterię (łącznie 10 baterii), w tym 80 AHS Krab. Do dostarczenia w latach 2024-2027 pozostały zatem jeszcze trzy kolejne DMO i dwie baterie (łącznie 11 baterii), w tym 90 AHS Krab.

Krab-HSW

Z dostarczonych w latach 2017-2021 do Wojska Polskiego 80 AHS Krab ok. 54 egz. przekazano Ukrainie co oznacza, że obecnie w służbie pozostaje ich jedynie ok. 26 egzemplarzy. Fot. HSW S.A.

  Jak możemy przeczytać w komunikacie Agencji Uzbrojenia "w ramach poszczególnych kontraktów wykonawczych przewiduje się również pozyskanie przez Siły Zbrojne RP samobieżnej haubicy nowej generacji, łączącej nowoczesne technologie, które są aktualnie projektowane i wdrażane dla systemów artyleryjskich najnowszej generacji, uwzględniających m.in. pełny automat ładowania, a także doświadczenia Polski i Ukrainy w zakresie użytkowania haubic Krab. W dalszej kolejności planowane jest do zakontraktowania kolejnych kilkanaście dywizjonowych modułów ogniowych produkowanych przez polski przemysł obronny. Zgodnie z deklaracjami i zapowiedziami producenta haubic Krab, których ocena oraz weryfikacja będzie możliwa w momencie rozpoczęcia dostaw przedmiotowego sprzętu wojskowego, powyższa umowa stanowi początek wieloetapowego procesu kontraktowania kolejnych haubic, a w szczególności haubic nowej generacji. W związku z powyższym, w następnym etapie Agencja Uzbrojenia zaprosi HSW S.A. do negocjacji, a następnie do podpisania pierwszej umowy wykonawczej". W opublikowanym komunikacie nie podano niestety, w jakich latach planuje się zrealizować dostawy będące przedmiotem kontraktu, natomiast w komunikacie HSW S.A. poinformowano, że zawarcie pierwszego kontraktu wykonawczego obejmującego 4 DMO Regina (w tym 96 AHS Krab) nastąpić ma w terminie do końca lutego 2024 roku, natomiast podpisanie drugiego kontraktu wykonawczego na resztę elementów DMO objętych umową ramową, w tym 56 AHS Krab w nowej wersji planuje się w terminie do końca 2024 roku.

  Łączna liczba zamówionych dotąd AHS Krab dla Wojska Polskiego rośnie dziś do 352 egzemplarzy, z czego objętych kontraktami wykonawczymi jest 170 AHS. Dla porównania, w południowokoreańskiej firmie Hanwha Defense zamówiono jak na razie na podstawie umowy ramowej 672 AHS K9A1/K9PL Thunder, z czego objętych kontraktami wykonawczymi jest 364 AHS. Licząc razem, mamy zamówionych do 1024 AHS kalibru 155 mm (dla ponad 42 das - dywizjonów artylerii samobieżnej, z czego część stanowić jednak powinna zapas), w tym na podstawie umów wykonawczych 534 AHS (dla ponad 22 das). W tym miejscu należy napisać również, że ok. 54 AHS Krab z dostarczonych do Sił Zbrojnych RP w latach 2017-2021 przekazano Ukrainie i państwo to zamówiło w HSW S.A. kolejne 54 AHS Krab, których dostawy realizowane są w latach 2022-2024.

  Pierwszy kompletny DMO Regina, w tym 24 AHS Krab dla Wojska Polskiego przekazano w lipcu 2017 roku. Był to rezultat umowy na realizację pracy wdrożeniowej z 2008 roku i aneksu do niej z 2012 roku.

  Nieco wcześniej, bo 14 grudniu 2016 roku Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę o wartości 4,649 mld PLN brutto na dostawę dodatkowych czterech DMO Regina w latach 2018-2024, w tym 96 AHS Krab. Na podstawie aneksu z 2020 roku zakres kontraktu zwiększono o 2 szt. AHS Krab (a także o pojedyncze wozy wsparcia). W latach 2019-2021 do Sił Zbrojnych RP przekazano dwa DMO i pierwszą baterię z trzeciego DMO (łącznie siedem baterii). Do dostarczenia pozostało jeszcze pięć baterii, z czego dwie miały zostać przekazane wojsku w 2022 roku. Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę do tego jednak nie doszło, bowiem cała produkcja HSW S.A. w zakresie AHS Krab od lutego 2022 roku odbywa się na rzecz dostaw dla wojsk ukraińskich. Aby uregulować tę sytuację, 16 grudnia 2022 roku zawarty został aneks zmieniający termin dostaw pozostałych pięciu baterii z lat 2022-2024 na lata 2025-2027.

  Huta Stalowa Wola S.A. realizuje również równolegle zamówienie wykonawcze udzielone 5 września 2022 roku o wartości 3,81 mld PLN brutto, zgodnie z którym dostarczy do Sił Zbrojnych RP w latach 2025-2027 dwa kolejne DMO Regina, obejmujące m.in. 48 AHS Krab.

  Podpisana dziś umowa stanowi z jednej strony informację dla wykonawcy o potrzebach Wojska Polskiego na AHS Krab w określonym okresie czasu (mające odzwierciedlenie w obowiązujących dokumentach planistycznych), co pozwala przygotować odpowiednie moce produkcyjne w poszczególnych latach), a z drugiej strony dla zamawiającego upraszcza procedury udzielania kontraktów wykonawczych i daje podstawę do prawidłowego oszacowania kosztów tych zamówień.

  DMO 155 mm AHS Krab przeznaczony jest do realizacji wsparcia ogniowego na szczeblu brygady oraz dywizji. W skład jednego DMO Regina wchodzą 24 egz. 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab oraz 18 wozów dowodzenia i logistyki (2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowódczych, 6 wozów amunicyjnych i 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki).

  AHS Krab z lufą o długości 52 kalibrów jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego na szczeblu brygady lub dywizji. 155 mm. Krab może prowadzić skuteczny ogień z zakrytych stanowisk ogniowych na odległość do 40 km lub ogień bezpośredni na zasięgu widoczności celu. Ponadto armatohaubica przystosowana została do strzelania nowoczesną amunicją dalekonośną i specjalną o zasięgach powyżej 40 km.

(TD)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serwis dla „gromowych” Black Hawków

Serwis dla „gromowych” Black Hawków

W ramach Jednostki Wojskowej GROM od kilku lat funkcjonuje Zespół Lotniczy wyposażony w śmigłowce S-70i Black Hawk. Użytkownik upublicznił 5 kwietn...

więcej polecanych artykułów