Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-19 22:24:11

Radary wczesnego wykrywania P-18PL zamówione

     Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-NAREW 19 grudnia br. zawarty został kontrakt o wartości ponad 3,1 mld PLN brutto na dostawę 24 mobilnych radarów wczesnego wykrywania (RWW) celów pracujących w paśmie metrowym (VHF), ze skanowaniem fazowym wiązki w dwóch płaszczyznach P-18PL wraz z pakietem logistycznym oraz szkoleniowym. Umowa ma zostać zrealizowana w latach 2027-2035, zaś dostawa pierwszych stacji radiolokacyjnych ma się rozpocząć najpóźniej w 2027 rok. Radary P-18PL będą służyły do określania położenia celów na dystansie do nawet kilkuset kilometrów dla zestawów rakietowych obrony powietrznej (ZROP) średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew.

P-18PL-st. sierż. Piotr Gubernat

Wóz antenowy WA-18 zestawu stacji radiolokacyjnej wczesnego wykrywania P-18PL w pozycji gotowej do pracy. Fot. st. sierż. Piotr Gubernat.

  RWW P-18PL został opracowany na podstawie projektu rozwojowego nr DOBR/0042/R/ID1/2012/13 realizowanego od 2012 roku przez Konsorcjum firmy PIT-Radwar S.A. (lider) i Wojskowej Akademii Technicznej. W ostatniej fazie projektu przeprowadzono badania kwalifikacyjne (państwowe) prototypu zakończone w grudniu 2022 roku wynikiem pozytywnym. Projekt współfinansowany był przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 3/2012 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Jego wartość wyniosła 54,4 mln PLN, w tym dofinansowanie z NCBiR 46 mln PLN.

  Zasadniczymi częściami składowymi RWW P-18PL są trzy elementy:

  • wóz antenowy WA-18, zawierający system antenowy, aparaturę nadawczo-odbiorczą, system przetwarzania sygnałów, system identyfikacji swój-obcy oraz systemy pomocnicze,
  • wóz wskaźnikowy WW-18 z lokalnym i wynośnym stanowiskiem operatora, systemem urządzeń komunikacji oraz układami pomocniczymi,
  • jednostka zasilania JZ-18T, zawierająca podwójny zespół prądotwórczy, system rozdziału zasilania oraz systemy pomocnicze.

  „Zawarcie umowy na dostawę ponad dwudziestu radarów P-18PL to kolejny, znaczący krok w budowie systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Dzięki tym radarom nasz system otrzyma całkiem nowe zdolności „identyfikowania” zagrożeń na bardzo dużych dystansach. Radary P-18PL, pozyskiwane w ramach programu Narew, służyć będą nie tylko dla warstwy krótkiego zasięgu, ale dla całego zintegrowanego systemu, gdyż będą stanowiły źródło informacji dla zintegrowanego systemu dowodzenia walką IBCS (Integrated Battle Command System). Z technicznego punktu widzenia to bardzo innowacyjna konstrukcja, która wykorzystując dojrzałą technologię anten Yagi-Uda, dzięki odpowiedniej obróbce cyfrowej, znacząco zwiększy potencjał obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” – wskazał gen. bryg. dr inż. Michał Marciniak, Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia, pełnomocnik MON ds. Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej.

  Stosunkowo długi okres od podpisania umowy do pierwszych dostaw wynika z konieczności opracowania wersji seryjnej radaru dość istotnie zmodyfikowanej w stosunku do prototypu, który zostanie docelowo zamontowany na podwoziu Jelcz z napędem 10x10. Po dokonanych zmianach radar będzie musiał przejść również dodatkowe próby. To również okres w którym wykonawca będzie mógł przygotować się do rozpoczęcia produkcji seryjnej i zamówić niezbędne komponenty. Choć czas realizacji całego zamówienia jest dość długi, to już pierwsze zestawy dostarczone do wojska istotnie zwiększą zdolności wkrywania celów powietrznych na potrzeby ZROP Wisła i Narew

  W skład Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą następujące polskie firmy: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Mesko S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

  Głównym zadaniem radaru jest wczesne wykrycie zagrożenia atakiem powietrznym, określenie kierunku ataku/nalotu, rodzaju zagrożenia (klasyfikacja środka ataku). Wykryte zagrożenia pozwalają na wskazanie celów radarom kierowania ogniem. P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym, z możliwością skanowania przestrzeni w płaszczyznach azymutu i elewacji. W radarze zastosowano antenę aktywną z elektronicznie sterowaną wiązką nadawczą i cyfrowym formowaniem wiązek odbiorczych, tzw. AESA (Active Electronically Scanned Array). Takie rozwiązanie pozwala na określenie nie tylko odległości, azymutu jak w eksploatowanym dotychczas radarze P-18, ale również wysokości wykrytego obiektu. Radar pracuje w zakresie fal metrowych (VHF), co wyróżnia go na tle innych konstrukcji. Wśród głównych cech P-18PL warto wymienić:

  • zdolność wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych oraz hipersonicznych,
  • wykrywanie obiektów powietrznych typu Stealth,
  • wykrywanie śmigłowców w zawisie,
  • pracę w trybie pasywnym, w którym stacja sama nie będzie emitowała promieniowania, natomiast będzie mogła wykrywać cele w rezultacie odbioru sygnałów generowanych przez inne pracujące radary tego typu,
  • wysoka mobilność,
  • czas osiągnięcia gotowości bojowej poniżej 30 min,
  • możliwość komunikacji z system kierowania i dowodzenia IBCS z wykorzystaniem protokołu JREAP-C (ponieważ nie jest to radar kierowania ogniem, pełna integracja z IBCS nie będzie konieczna).

(TD z wykorzystaniem komunikatu Agencji Uzbrojenia i Polskiej Grupy Zbrojeniowej)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wyzwania dla Sił Powietrznych wynikające z wojny na Ukrainie

Wyzwania dla Sił Powietrznych wynikające z wojny na Ukrainie

Pod tytułem „Wnioski wojenne w NATO i wyzwania dla Sił Powietrznych - gen. I.Nowak” na portalu YouTube 14 grudnia 2023 roku została opublikowana ro...

więcej polecanych artykułów