2014-03-25 13:09:04
Polska w satelitarnym systemie rozpoznania
„Nasza współpraca przyniesie wymierne efekty w postaci sprawnego i funkcjonalnego systemu satelitarnego. Będziemy w stanie zwiększyć swoje zdolności” – powiedział szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak podczas podpisania pomiędzy ministerstwami obrony Polski i Włoch porozumienia, które umożliwi Siłom Zbrojnym RP uzyskanie dostępu do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania obrazowego.

We wtorek, 25 marca br. w obecności sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka oraz ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce, J.E. Riccardo Guarigli podpisane zostało „Porozumienie Implementacyjne pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Włoskiej w Sprawie Zapewnienia Polsce Praw Dostępu do Systemu „Cosmo-SkyMed Seconda Generazione” (CSG) oraz Pozyskania Polskiego Naziemnego Segmentu Wojskowego Użytkownika (P-DUGS)”.
Porozumienie umożliwi Siłom Zbrojnym RP uzyskanie dostępu do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania obrazowego w ramach obowiązującej umowy międzynarodowej dotyczącej zasad i warunków polskiego dostępu do systemów COSMO-SkyMed (CSK) oraz COSMO-SkyMed Seconda Generazione (CSG), podpisanej przez Ministrów Obrony Polski i Włoch 3 września 2012 r.
Podpisy na dokumencie złożyli: szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak,pełniący funkcjęprzewodniczącego Polsko-Włoskiego Komitetu Sterującego oraz dyrektor włoskiego Departamentu Programów Uzbrojenia gen. broni Enzo Vecciarelli. "To wielka satysfakcja pracować z profesjonalistami. Jestem pewien, że to nie kończy naszej wzajemnej, wojskowej współpracy" – powiedział podczas spotkania gen. broni Enzo Vecciarelli.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej