Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-05-23 20:20:18

Z Żagania do Braniewa

     Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania w ostatnich dniach odebrali pierwsze 11 czołgów Leopardów 2A5, dostarczanych na podstawie umowy podpisanej w listopadzie 2013 roku. Umowa ta przewiduje dostawę do końca przyszłego roku 105 czołgów Leopard 2A5, 14 w wersji 2A4, a także około 200 pojazdów wsparcia i zabezpieczenia pochodzących z rezerwy niemieckiej armii. Podstawowym wyposażeniem żagańskiej brygady były dotychczas czołgi PT-91 Twardy. Zgodnie z informacją uzyskaną z MON, po przezbrojeniu w Leopardy 2, Twarde z Żagania trafić mają do 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

 PT-91 Twardy 34 BKPanc

Posiadane przez 34 Brygadę Kawalerii Pancernej czołgi PT-91 Twardy w ostatnich latach nie były praktycznie użytkowane, niektóre z nich przechodziły natomiast gruntowne remonty - fot. 34 BKPanc.

   W 1995 roku 34 Brygada Kawalerii Pancernej otrzymała czołgi PT-91 jako pierwsza jednostka w Siłach Zbrojnych RP. Wyposażono w nie oba posiadane przez brygadę bataliony czołgów (Brabancki i Flandryjski). Po jednym batalionie czołgów PT-91 otrzymały także 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej oraz 2 Brygada Zmechanizowana Legionów. Dostawy PT-91 dla SZ RP zakończono ostatecznie w 2002 roku, a według dostępnych danych w trzech brygadach użytkowane są łącznie 232 czołgi tego typu.

    Posiadane przez 9 Brygadę Kawalerii Pancernej z Braniewa wysłużone czołgi T-72M po wymianie na Twarde planuje się wycofać z użytkowania.

   9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego wchodzi w skład Bursztynowej Dywizji (16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana). Jej garnizon znajduje się tylko kilkanaście kilometrów od rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Wielu obserwatorów militarnej sfery w naszym kraju wskazywało, że właśnie tam trafią Leopardy. Ostatecznie resort obrony ze względów szkoleniowych, logistycznych i taktycznych zdecydował o przezbrojeniu 34. BKPanc. Naturalną w tej sytuacji decyzją było również przekazanie posiadanych w Żaganiu PT-91 Twardy do wyposażonej w najstarsze czołgi, spośród czterech posiadanych przez Wojsko Polskie brygad pancernych (1, 9, 10, i 34), brygady z Braniewa. 

(TD)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serwis dla „gromowych” Black Hawków

Serwis dla „gromowych” Black Hawków

W ramach Jednostki Wojskowej GROM od kilku lat funkcjonuje Zespół Lotniczy wyposażony w śmigłowce S-70i Black Hawk. Użytkownik upublicznił 5 kwietn...

więcej polecanych artykułów