Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-09-17 21:03:26

Tobie, Ojczyzno

     - My, przedstawiciele organizacji proobronnych, uczniowie i harcerze zaświadczamy o naszej wierności Polsce i o naszej gotowości do służenia naszemu państwu w każdej potrzebie! – z takim przesłaniem zwrócili się uczestnicy I Zlotu Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych „Tobie, Ojczyzno”, który odbył się 17 września 2015 r. w Warszawie.

   Zlot rozpoczął uroczysty apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego stanęło kilka tysięcy młodych ludzi – strzelców, uczniów klas mundurowych, harcerzy, braci kurkowych, sokołów, grup rekonstrukcji historycznych i Ligi Obrony Kraju. W tym pamiętnym dniu, rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, oddali oni hołd obrońcom Rzeczypospolitej, którzy polegli za jej wolność i niepodległość.

  Uczestników i gości uroczystości powitał pomysłodawca i współorganizator Zlotu prezes Federacji Organizacji Proobronnych gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek: - Chwała wszystkim bohaterom wrześniowej sowieckiej agresji na Polskę – powiedział gen. Pacek, który jednocześnie zaznaczył, że pomysł dzisiejszego spotkania zrodził się nie tylko po to, aby oddać hołd bohaterom sprzed 76 lat, ale też aby przedstawić plan na przyszłość: - Przyszliśmy tu dzisiaj, aby powiedzieć Polsce, że jesteśmy gotowi jej bronić i dbać o bezpieczeństwo Polaków w każdej potrzebie. To po to stworzyliśmy Federację Organizacji Proobronnych - aby konsolidować nasze siły i wspólnie, pod patronatem resortu obrony i przy pomocy polskiego wojska i innych resortów szkolić się i działać na rzecz systemu obronnego i bezpieczeństwa –zapewniał prezes FOP. Gen. Pacek dodał, że Federacja przy pomocy i pod nadzorem wojska oraz z jego udziałem chce przygotować organizacje paramilitarne do wykonywania zadań jako samodzielne podmioty obrony terytorialnej.


  Federacja czerpać będzie z najlepszych wzorców, między innymi z dziedzictwa Armii Krajowej. Dzień wcześniej do FOP przystąpił jako członek wspierający Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Jej prezes prof. dr hab. Leszek Żukowski przed Grobem Nieznanego żołnierza zapewniał: - Wierzę w polską młodzież. Zakładam, że wielu młodych Polaków zachce w ramach wolnego czasu popracować społecznie dla swej Ojczyzny.

  Swojego poparcia idei proobronnej udzieliła również córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders: - Ojciec całe swoje życie wielką wagę przykładał do kształcenia i wychowywania najmłodszych pokoleń. Młodzież była jego wielką pasją. Jestem pewna, że byłby z Was dzisiaj dumny – podkreśliła pani Anders.

  Jednak najmocniej na placu Piłsudskiego wybrzmiał głos najmłodszego pokolenia – bohaterów uroczystości: -My, członkowie organizacji zrzeszeni w Federacji Organizacji Proobronnych pragniemy dzisiaj zaprosić do naszych szeregów wszystkich tych, którzy kierują się najwyższym dobrem Polski i chcą razem z nami, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, opierając się na historycznych wzorcach polskiego wojska, kształtować patriotyczne postawy młodzieży, szerzyć edukację obronną, brać czynny udział w systemie zarządzania kryzysowego i uczestniczyć w przygotowaniu do obrony swojej ojcowizny – zaapelowała w imieniu strzelców st. strzelec Karolina Ratajczak. Młodzież proobronna podziękowała wicepremierowi Tomaszowi Siemoniakowi za wsparcie i za to, że jako pierwszy tej klasy przedstawiciel władz państwowych uwierzył w ich ideę i wsparł wieloma inicjatywami. Podkreśliła, że potrzeba jednak znacznie więcej: - Zwracamy się z apelem do polskich władz, do parlamentu, do wszystkich ludzi dobrej woli, którym na sercu leży dobro Polski i wychowanie młodzieży. Potrzebujemy dalszego wsparcia.


  Na słowa młodzieży odpowiedział wicepremier – minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Przypomniał, że w ciągu ostatniego roku jego resort podjął wiele wysiłków w celu ułatwienia działania środowiskom proobronnym. Temu służyło powołanie m.in. Pełnomocnika MON ds. Inicjatyw Proobronnych i Biura do Spraw Proobronnych. Zapewnił młodzież o swoim wsparciu, zaznaczając, że traktuje ich działalność nie jako zabawę, ale jako służbę. – Serce rośnie, gdy cały plac marszałka Piłsudskiego wypełniony jest ludźmi w mundurach – zaznaczył wicepremier.

  Uroczysty apel zakończyła ceremonia składania wieńców i defilada z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pododdziałów złożonych z organizacji proobronnych i klas mundurowych.

  W uroczystości obok ministra Siemoniaka wzięli udział m.in. szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł, podsekretarz stanu w MON Beata Oczkowicz, dowódca generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański. W gronie gości znaleźli się również: reprezentujący szefa BBN dyrektor Czesław Jóźwik i były minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Obecni byli też: zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Borowski, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Piotr Kwiatkowski. Nie zabrakło też m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli duszpasterstw wojskowych, ministerstw Obrony Narodowej, Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Spraw Wewnętrznych oraz podległych im instytucji, a także jednostek wojskowych, akademii wojskowych i cywilnych szkół wyższych, władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawicieli środowisk kombatanckich i weteranów, służb mundurowych i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Zlot „Tobie Ojczyzno” zakończył piknik historyczno-patriotyczny w Akademii Obrony Narodowej.  Wśród atrakcji zorganizowanych na terenie Parku Militarnego Rembertów znalazły się m.in. nauka strzelania w miasteczku strzeleckim, ekspozycje broni, wojskowe tory przeszkód, koncert orkiestry wojskowej, pokazy musztry paradnej i pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Nie zabrakło też stanowisk promocyjnych wielu instytucji wojskowych i służb mundurowych. O menu uczestników, w tym prawdziwie wojskową grochówkę, zadbało kasyno akademickie. Piknik był jednak przede wszystkim okazją do integracji członków wszystkich organizacji proobronnych i klas mundurowych. Żeby służyć Ojczyźnie trzeba się przecież nawzajem poznać i polubić.

  I Zlot Organizacji Proobronnych zorganizowały: Ministerstwo Obrony Narodowej, Federacja Organizacji Proobronnych oraz Akademia Obrony Narodowej.

Magdalena Rochnowska

 
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Planowane wydatki na CPR i FWSZ w 2023 roku

Planowane wydatki na CPR i FWSZ w 2023 roku

W 2023 roku na obronność zaplanowano wydatkowanie kwoty 97,4 mld PLN (3,0% PKB), w tym 36,6 mld PLN (37,5%) na wydatki w obszarze Centralnych Planó...

więcej polecanych artykułów