Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-04-15 08:51:08

Pierwszy rumuński F-16

     W portugalskiej lotniczej bazie Monte Real dokonano oblotu poremontowego pierwszego samolotu bojowego F-16 przeznaczonego dla rumuńskich sił powietrznych.


   Dostawa zakupionych F-16AM/BM ma być zrealizowana jeszcze w bieżącym roku, w roku kolejnym zapowiadana jest wstępna gotowość operacyjna eskadry, stacjonującej w bazie Fetesti (86. Baza Lotnicza).

   Umowę na 12 samolotów F-16 podpisano 11 października 2013 roku, dotyczy 9 maszyn portugalskich (w tym 3 F-16BM) i 3 podarowanych w ramach programu EDA eks-amerykańskich F-16A. Te ostatnie zostaną doprowadzone do standardu MLU. Kontrakt miał wartość 186 mln euro i dotyczył także dostaw zapasowych silników (portugalskie), szkolenia 9 pilotów i 69 techników. Wszystkie F-16 są remontowane w portugalskich zakładach OGMA-Indústria Aeronáutica de Portugal. Biorąc pod uwagę zakupy uzbrojenia, budowę infrastruktury, wartość programu pozyskania i wdrożenia 12 F-16 do rumuńskich sił powietrznych to kwota ponad 600 mln euro.

   Koszt inwestycji w bazie Fetesti szacowany jest na 32 mln euro, z tej kwoty NATO wspomaga Rumunię kwotą 21 mln euro. W bazie miał być wydłużony pas startowy z 2500 do 2800 metrów, modernizację przejdą hangary, magazyny uzbrojenia i paliw.

   F-16 kupowane są w następstwie samolotów MiG-21 LanceR, które mają pozostać w służbie przynajmniej do 2018 roku. Bliższe plany to zakup drugiej eskadry F-16, potrzeby oceniane są zdecydowanie wyżej, 4-5 eskadr ma w pełni zabezpieczyć potrzeby Rumunii.

(MC)

fot. Marco Casaleiro (airfighters.com)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

W piechocie morskiej Stanów Zjednoczonych istniały trzy rodzaje związków ekspedycyjnych: batalion, brygada i dywizja oparte organizacyjnie odpowied...

więcej polecanych artykułów