2012-03-05 16:07:36
Czesi i Słowacy razem
Wspólne zakupy to konkluzja z rozmów jakie w ostatnich dniach przeprowadził Szef Sztabu Armii Czeskiej gen. Vlastimil Picek i jego odpowiednik ze Słowacji, gen. Peter Vojtek. To oczywiście szansa na oszczędności finansowe.
Oba kraje zainteresowane są wspólnym nabyciem mobilnych stacji radiolokacyjnych, radarów lotniskowych i karabinów maszynowych Minimi. Czesi dla przykładu planują nabycie 10 radiolokatorów obrony powietrznej i trzy lotniskowe. Słowacy z kolei 2 mobilne i 9 stacjonarnych. Karabiny Minimi mają być natomiast kupione poprzez natowską agencję NAMSA.
Do wspólnych zakupów, oba kraje planują zaprosić również Węgry.
Było już kilka projektów wspólnego nabywania czy modernizowania użytkowanego uzbrojenia. Uczestniczyła w nich również Polska, jak na razie odbywalo się to bez spektakularnych efektów.
(MC)