2013-04-03 13:38:18
Lotnicze gapy dla pilotów BSP Reaper
Pierwszych czterech pilotów brytyjskich sił powietrznych (RAF) otrzymało odznakę pilota bezzałogowych statków powietrznych (Remotely Piloted Aircraft).

Odznakę pilota BSP wyróżnia niebieski wieniec.
Uroczystość odbyła się w amerykańskiej bazie Creech w stanie Nevada, gdzie czterej wojskowi przechodzili szkolenie. Nowa specjalizacja w RAF, pilot bezzałogowców, powstała dopiero w grudniu 2012 roku. Odznaka niewiele różni się o typowej gapy pilota maszyny załogowej – posiada niebieski laur dla wyróżnienia specjalizacji. Jak przyznają lotnicy, dekoracja to także symbol zmian we współczesnym lotnictwie wojskowym.

Pierwszych czterech pilotów z nową odznaką, w środku Air Marshal Richard Garwood. fot. RAF.
RAF posiada dwa dywizjony RPA: 39. w amerykańskich Creech (szkolenie i wypracowanie taktyki użycia) oraz 13. w bazie Waddington z Lincolnshire. Używają amerykańskich BSP MQ-9 Reaper, chociaż przystosowanych do przenoszenia uzbrojenia (popularny w rękach USA środek walki z ekstremistami, ale i wsparcia dla asymetrycznego pola walki).
(MC)