Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-11-10 11:36:57

Premier obiecał nagrodę za robota

     Wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin obiecał nagrodę rządową dla twórców rosyjskiego odpowiednika antropomorficznego robota PETMAN. Rogozin napisał to na Twitterze w sobotę, 9 listopada br., wieczorem. Od razu dostał odpowiedź, że amerykański projekt został ujawniony już w 2011 roku.

  PETMAN (Protection Ensemble Test Mannequin) to robot stworzony przez Boston Dynamics na zlecenie Departamentu Obrony USA.

  Trzeba dodać, że w połowie maja 2013 roku Rogozin poinformował, że Rosjanie pracują nad zrobotyzowanymi systemami ewakuacji ludzi z pola walki, a w czerwcu br. zaanonsował plany budowy rosyjskiego centrum robotów bojowych. Państwowe laboratorium ma powstać w Kawrowie (obwód Władymirski) na bazie zakładów imienia Degtariewa.

  W tym kontekście należy zadać sobie pytanie, kiedy wicepremier Janusz Piechociński oraz ludzie odpowiedzialni w Polsce za rozwój nauki zainteresują się polskimi projektami robotów cywilnych i wojskowych. Skądinąd wiadomo, że oprócz Wojskowej Akademii Technicznej i Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, nad robotami pracuje m.in. Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Synergia działań w tym zakresie wydaje się nieodzowna.

(RC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Patriot zostaje, ale NASAMS wraca do Holandii. Przetasowania w podkarpackim zgrupowaniu przeciwlotniczym

Patriot zostaje, ale NASAMS wraca do Holandii. Przetasowania w podkarpackim zgrupowaniu przeciwlotniczym

Od grudnia 2025 roku obszar lotniska Rzeszów-Jasionka, z powodu jego znaczenia dla utrzymywania centrum wsparcia dla Ukrainy, przed zagrożeniami z ...

więcej polecanych artykułów