2015-02-07 23:11:55
Black Hawki dla Europy Centralnej?
5 lutego br. przedstawiciele firmy Sikorsky Aircraft Corp. poinformowali, że państwa Europy Centralnej planują zakupy wielozadaniowych śmigłowców transportowych rodziny S-70/UH-60 Black Hawk - z tego też względu przesłały oficjalne zapytania dotyczące możliwości nabycia maszyn.

Wśród państw zainteresowanych pozyskaniem Black Hawków są Chorwaci, Gruzini czy Słowacy - fot. US Army
Oficjalnie wśród państw chcących pozyskać Black Hawk wymienia się Słowację (przynajmniej 9 sztuk). Jednak w ostatnich miesiącach pojawiły się informacje dotyczące negocjacji w Chorwacji oraz Gruzji. Dodatkowo w Polsce S-70i uczestniczy w postępowaniu przetargowym na 70 maszyn (wraz z S-70B Seahawk), a podobna sytuacja może mieć miejsce na Węgrzech, gdzie władze deklarują zakup do 30 wielozadaniowych śmigłowców transportowych. Innym państwem regionu, które być może zakupić śmigłowce firmy Sikorsky może być Szwecja - pokładowe S-70B/MH-60R Seahawk - co może być spowodowane incydentami z pojawianiem się niezidentyfikowanych jednostek podwodnych.
W bieżącym roku możemy być świadkami wzrostu działań marketingowych firmy Sikorsky w Europie Centralnej. Ma to związek z potrzebami operacyjnymi (wymiana starego sprzętu), a także kończącymi się zamówieniami ze strony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Fundusze na zakupy wiropłatów są także spowodowane kryzysem na Ukrainie, który umożliwia na wzrost wydaktów na obronę bez krytyki ze strony obywateli.
(ŁP)