2013-03-15 17:22:58
Brazylia decyduje się na tankowce ale ma ciekawą ofertę od Saaba
Dowództwo brazylijskich sił powietrznych zadecydowało o wyborze izraelskiej oferty IAI na pozyskanie dwóch (przebudowane samoloty z maszyn pasażerskich Boeing 767-300ER) samolotów klasy MMTT (Multi Mision Transport Tanker) – powietrznych tankowców, strategicznych transportowców, maszyn ewakuacji medycznej. Zastąpią w służbie używane przez 2. eskadrę 2. Grupy Transportowej (2° Esquadrão do 2º Grupo de Transporte) samoloty KC-137 (przebudowane Boeing 707-300).
Drugą ciekawą informacją płynącą z Brazylii są te dotyczące przedstawionej w marcu br. ofercie Saaba na zakup 36 samolotów Gripen NG (program F-X2). Całość zakłada dostawy w okresie 1-8 lat od momentu podpisania umowy, ale co ciekawe, dopiero wraz z dostawą ostatniego samolotu zaczęłaby się spłata zlecenia. Trwałaby przez kolejne 15 lat. Saab gwarantuje offset na poziomie 175% wartości transakcji. 40% prac rozwojowych oraz 80% produkcji struktury zostanie wykonana w Brazylii. Także tutaj odbywałby się montaż końcowy myśliwców. Kraj ten stanie się jedynym producentem części elementów struktury, otrzyma prawa do własności intelektualnej ze wspólnych części projektu, swobodę w przyszłych modyfikacjach, pełny dostęp do kodów źródłowych.
Saab koniecznie chce sprzedać 300 Gripenów NG w 10 lat. Wygląda na to, że proponuje Brazylijczykom udział w projekcie Gripen NG. Budowa zdolności brazylijskiego przemysłu dzięki Saab JAS-39E/F może okazać się kuszącą propozycją.
(MC)