2014-05-09 22:50:07
Kolejny lotniskowiec za centa
9 maja br. prasa amerykańska poinformowała, że Departament Obrony sprzedał za symbolicznego centa lotniskowiec USS Saratoga (CV 60). Okręt zostanie pocięty na złom w Teksasie.

Wycofany ze służby USS Saratoga w czasie pobytu w rezerwie - fot. US Navy
USS Saratoga był jednym z czwórki lotniskowców typu Forrestal, służył w US Navy w latach 1956-94. Kolejnych dwadzieścia lat spędził w Newport, gdzie na swój los oczekują wycofane okręty amerykańskiej floty. Ostatecznie zdecydowano się sprzedać go na złom, ze względu na koszty transakcja opiewa na 1 cent. W październiku zeszłego roku taka sama kwota opiewała przy sprzedaży na złom lotniskowca USS Forrestal. Stocznia złomowa zapłaci jeszcze za przeholowanie do Teksasu, gdzie zostanie dokonana rozbiórka.
(ŁP)