Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-09-20 17:31:39

Niebo nad „ANAKONDĄ 12”

     W ramach ćwiczenia ”ANAKONDA 12” zadania osłony przeciwlotniczej ćwiczących wojsk pełnią przeciwlotnicy z Wojsk Lądowych.Na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolą się żołnierze z 4 pułku przeciwlotniczego oraz z dywizjonów przeciwlotniczych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Sprzęt jakim dysponują to między innymi zestawy ZSU-23-4MP ”Biała”, zestawy GROM, 23 mm armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz ZUR-23-2, a także wyrzutnie rakiet PRWB-OSA. W czasie ćwiczenia doskonalą zgrywanie systemów osłony przeciwlotniczej wojsk i obiektów w warunkach uderzenia środków napadu powietrznego.

 


   Zadania ogniowe to przede wszystkimi strzelanie do środków napadu powietrznego, imitowanych przez specjalnie przygotowany, zdalnie sterowany model samolotu. Cel stanowi rękaw o długości 3,5 metra , który model ciągnie za sobą na linie o długości 100 metrów.

   W opinii pułkownika Piotra Kołacza, który w trakcie „ANAKONDY 12” pełni funkcję szefa grupy do spraw działań taktycznych i ogniowych wojsk OPL, przeciwlotnicy są dobrze przygotowani do ćwiczenia. Zanim żołnierze przystąpili do wykonywania zadań na poligonie drawskim wykonali wiele zadań ogniowych. 4 pułk przeciwlotniczy z Czerwieńska uczestniczył w strzelaniach rakietowych i artyleryjsko-rakietowych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka, wypełniał też zadania w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej podczas turnieju finałowego EURO 2012. Przeciwlotnicy wykonali także szereg ćwiczeń pododdziałami oraz treningów sztabowych i ćwiczeń epizodycznych. Mają więc wszelkie warunki, by w ramach ćwiczenia wykonać zadania na najwyższym poziomie.

   Sami żołnierze również czują się dobrze wyszkoleni, dopisuje im forma i pozytywne nastroje. Kapitan Radosław Wójcicki, dowódca 31 baterii startowej 3 dywizjonu przeciwlotniczego pułku z Czerwieńska wierzy, że zarówno sprzęt jak i żołnierze nie zawiodą. „Oczekuję, że wszyscy będą właściwie realizować swoje zadania i potwierdzą swoje przygotowanie oraz profesjonalizm” – podkreśla kapitan Wójcicki.

Tekst i zdjęcie: kpt. Karolina Krzewina – Hyc/Zespół Prasowo – Informacyjny Drawsko Pomorskie

Źródło: Wojska Lądowe

 




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski rakietowe PAC-2 GEM-T zamówione dla systemu Wisła

Pociski rakietowe PAC-2 GEM-T zamówione dla systemu Wisła

Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Agencją Wsparcia i Zamówień NSPA (NATO Support and Procurement Agency), 19 czerwca br. podpisano umowę na dostawę kil...

więcej polecanych artykułów