Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-12-30 11:27:32

Trzy oferty na śmigłowce dla armii

     30 grudnia br. upłynął ustalony termin dotyczący złożenia ofert na jeden z pierwszych dużych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP związany konkretnie z zakupem 70 śmigłowców wielozadaniowych. Zaskoczenia nie ma.

Chociaż zakup maszyn charakteryzowany jest jako poprawa mobilności, nie można zapominać, że wśród wersji są tak specjalistyczne jak śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych. fot. Łukasz Pacholski/Dziennik Zbrojny

  To był już trzeci w ostatnich miesiącach termin obowiązujący na składanie ofert, wszystkie przesuwano – a przypomnijmy, mowa o 30 września i 28 listopada – na wniosek uczestników postępowania. Inspektorat Uzbrojenia przychylnie ustosunkował się do wniosków, co argumentowano chęcią dania czasu do zapoznania się z setkami odpowiedzi na zadane pytania szczegółowe oraz utrzymania konkurencyjnego przebiegu postępowania. Atmosferę ostatnich miesięcy podniosły oświadczenia amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation informujące, że konsorcjum oferty nie złoży, sugerując, że warunki przetargu faworyzują jednego z konkurentów.

  Ostatecznie w dniu dzisiejszym Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że oferty złożyły następujące podmioty:

  • Konsorcjum "Program EC725 Caracal Polska" w składzie: Airbus Helicopters, Heli Invest Sp. z o.o.,
  • Konsorcjum w składzie: Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o.
  • Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL Świdnik SA.".

 W komunikacie zawarto tylko nazwy oferentów, bez wskazanych typów śmigłowców, ale te z dużym prawdopodobieństwem można zidentyfikować jako odpowiednio: EC725 Caracal, S-70 Black Hawk/S-70B Seahawk oraz AW149.

  Przedmiotem postępowania, dużego i istotnego, ale nie objętego klauzulą uprzywilejowaną ze względu na „bezpieczeństwo państwa” (przy innych postępowaniach, np. na obronę powietrzną, takiego „przeoczenia” MON już nie popełnił) jest 70 śmigłowców w trzech wersjach: 48 wielozadaniowo-transportowej, 16 śmigłowców ratownictwa bojowego dla Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej oraz 6 wielozadaniowych śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych również dla lotnictwa Marynarki Wojennej. Kilkumiesięczne przesunięcie w harmonogramie związane z podanymi terminami na składanie ofert jest najważniejszym powodem, że zamiast rozstrzygnięcia w 2014 roku, na takie musimy poczekać przynajmniej do pierwszych miesięcy roku 2015, poprzedzi je szczegółowa analiza dokumentów. Wskazany śmigłowiec zostanie poddany testom. Podpisanie wiążącej umowy planowane jest na drugą połowę 2015 roku.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów